نگاهی به مسایل و مشکلات لجستیکی و سیاسی ناتو

نگاهی به مسایل و مشکلات لجستیکی و سیاسی ناتو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چهار روز زمان لازم بود تا ۲۱۰۰ سرباز و ۲۰۰ تانک و زرهپوش ناتو هفته پیش به غرب لهستان منتقل شوند و نخستین رزمایش نیروهای ضربت یا واکنش سریع ناتو در

آگهی

چهار روز زمان لازم بود تا ۲۱۰۰ سرباز و ۲۰۰ تانک و زرهپوش ناتو هفته پیش به غرب لهستان منتقل شوند و نخستین رزمایش نیروهای ضربت یا واکنش سریع ناتو در این منطقه برگزار شود.

ناتو از پاییز گذشته تاکنون تصمیم گرفته است که به منظور تقویت کارآیی و بهبود عملکرد نیروهای خود بر تعداد مانورهای نظامی در اروپا بیافزاید.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، با اذعان به مشکلات لجستیکی و سیاسی ناتو گفت:«ما به نیروهای آماده و کارکشته نیاز داریم. علاوه بر این، باید روند تصمیم گیری را تسریع کنیم تا بتوانیم با تهدید ها و چالش های این دوران پرتنش مواجه شویم.»

گزارش شده است که به این منظور پرسنل نظامی ناتو در اروپا که در حال حاضر ۱۳ هزار تن هستند، افزایش خواهند یافت و به ۳۰ تا ۴۰ هزار تن خواهند رسید. علاوه بر این، یک تیپ از یگان های ارتش زمینی متشکل از ۵ هزار سرباز تربیت خواهد شد که با پشتیبانی نیروی هوایی و دریایی و نیروهای ویژه قادر خواهد بود برای پدافند در کمتر ۴۸ ساعت آمده شود. برای تقویت عملکرد این یگان، مراکز فرماندهی در شش کشور اروپایی در شرق قاره سبز تشکیل می شود.

این تدابیر و تصمیمات در حالی است که بودجه ناتو در سال های اخیر کاهش یافته و همزمان تنش با روسیه شدت گرفته و بودجه نظامی این کشور نیز روز به روز رو به افزایش است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز سه شنبه خواستار همکاری و سرمایه گذاری بیشتر کشورهای عضو شد و گفت: «بودجه کلی ناتو در سال ۲۰۱۵، ۱/۵ درصد کاهش می یابد. با توجه به اینکه چالش های امنیتی ما بیشتر شده است باید بر میزان سرمایه گذاری های دفاعی مان بیازایم.»

ناتو تلاش دارد کشورهای عضو را متقاعد کند که در ۱۰ سال آتی بیش از ۲ درصد تولید ناخالص داخلی شان را به این سازمان اختصاص دهند. در سال ۲۰۱۴، تنها ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استونی و یونان به این وعده وفا کردند. لهستان نیز در سال جاری به جمع این چهار کشور پیوست.

علاوه بر معضلات مالی و لجستیکی، مشکل دیگر ناتو چگونگی تسریع تصمیم گیری های سیاسی کشورهای عضو است. برای نمونه در حال حاضر مطابق اساسنامه ناتو، رای مخالف یکی از ۲۸ عضو کافی است تا حرکت نظامی ائتلاف عملی نشود و در برخی کشورهای عضو مانند آلمان، هرگونه استفاده از نیروهای نظامی منوط است به رای پارلمان که آن هم ممکن است زمان گیر باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک‌تایمز: تصاویر ماهواره‌ای حاکی از هدف قرار گرفتن بخش راداری سامانه اس-۳۰۰ در اصفهان است

آیا ایران توان لازم برای دفاع در برابر حملات موشکی اسرائیل را دارد؟

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟