Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آسیب شناسی جاسوسی های آمریکا در گفتگو با فرانسوا بونه

آسیب شناسی جاسوسی های آمریکا در گفتگو با فرانسوا بونه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی سازمان امنیت ملی آمریکا سه رئیس جمهوری فرانسه را شنود می کرده است. روزنامه لیبراسیون و تارنمای «مدیاپارت» این اطلاعات را به نقل از

آگهی

گزارش تفصیلی

سازمان امنیت ملی آمریکا سه رئیس جمهوری فرانسه را شنود می کرده است. روزنامه لیبراسیون و تارنمای «مدیاپارت» این اطلاعات را به نقل از «گزارش های فوق محرمانه» ای منتشر کرده اند که ویکی لیکس روز سه شنبه فاش کرد.

این گزارش ها که دست کم در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ تهیه شده است، در تارنمای افشاگر ویکی لیکس تحت نام «جاسوسی از الیزه» (کاخ ریاست جمهوری فرانسه) منتشر شده است.

بر اساس این گزارش ها، سازمان امنیت ملی آمریکا در اوج بحران مالی سال ۲۰۰۸ مکالمات تلفنی خصوصی نیکولا سارکوزی را ضبط و شنود کرده که در آنها رئیس جمهوری وقت فرانسه تدابیر دولت آمریکا به رهبری جرج دبلیو بوش را برای مواجهه با بحران مالی مورد انتقاد قرار داده است. سارکوزی در این مکالمات تاکید داشته است که «برخی پیشنهادات و توصیه های» او بوده که سرانجام منجر به کنترل بحران مالی شده است.

در این گزارش های «فوق محرمانه» همچنین آمده است که سارکوزی در سال ۲۰۱۱ سعی کرده است «مستقیما و بدون اطلاع آمریکایی ها» مذاکرات صلح خاورمیانه را بین مقامات اسرائیلی و فلسطینی پیش ببرد و به این منظور با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری وقت روسیه، نیز مشورت و گفتگو کرده است.

گزارش های سازمان امنیت ملی آمریکا در تاریخ ۲۲ ماه مه سال ۲۰۱۲ از این حکایت دارد که فرانسوا اولاند، نیز به محض ورود به کاخ الیزه تحت شنود بوده است. دست کم در یک مورد مکالمات رئیس جمهوری کنونی فرانسه با نخست وزیر پیشین این کشور ضبط و گزارش شده است که بر اساس آن، فرانسوا اولاند برگزاری یک «نشست سری» با رهبران بزرگ ترین حزب مخالف صدراعظم آلمان را پذیرفته است. موضوع بحث در این نشست، بحران حوزه پولی یورو و پیامد احتمالی خروج یونان از این منطقه بوده است.

ویکی لیکس با انتشار کارتونی در تارنمای خود، به طنز به نقل از مقامات فرانسوی نوشته است: «دست کم آمریکایی ها فکر می کنند که ما هم به اندازه آلمانی ها مهم هستیم.» نکته ای که یادآور این است که سازمان امنیت ملی آمریکا پیش از این نیز، عملیات شنود از مقامات آلمانی به ویژه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، را به اجرا گذاشته بودند.

ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین این سازمان در سال ۲۰۱۳ این اطلاعات را افشا کرد. واشنگتن در آن زمان این خبر را تکذیب نکرد اما تاکید کرد که صدراعظم آلمان دیگر شنود نمی شود. انتشار این خبر تیرگی روابط آلمان و آمریکا را به دنبال داشت.

برای بررسی بیشتر و درک بهتر اهمیت فاش شدن اسناد تازه توسط ویکی لیکس، سوفی دوژاردن، خبرنگار یورو نیوز، مصاحبه ای را با فرانسوا بونه، یکی از بنیانگذاران نسخه فرانسوی ویکی لیکس انجام داده است.

یورونیوز: فرانسوا بونه سلام. شما یکی بیانگذاران مدیاپارت و نسخه فرانسوی ویکی لیکس موسوم به فرنچ لیکس، در سال ۲۰۱۱ میلادی هستید. از حضورتان متشکرم.

شما با همکاری روزنامه لیبراسیون مدارک طبقه بندی شده فوق محرمانه را درباره جاسوسی دستگاههای امنیتی آمریکا از سه رییس جمهوری فرانسه را منتشر کردید. چگونه به این اسناد دسترسی یافتید؟

فرانسوا بونه: ما یک همکاری دراز مدت با ویکی لیکس داریم. ما از نخستین رسانه های فرانسه بودیم که از افشاگری های جولین آسانژ حمایت کردیم. ایالات متحده آمریکا بصورت گسترده و برخلاف مقررات بین المللی، دولتها و قدرتهای خارجی و یکی از بهترین متحدان خود، فرانسه را هدف جاسوسی قرار داده است. این جاسوسی نه در زمان بحران، بلکه در دراز مدت صورت گرفته است. در یک دهه شاهد یک مکانیسم نظارت، شنودهای تلفنی سه رییس جمهوری فرانسه شیراک، سارکوزی، هولاند و همچنین مقامات رده بالا، مدیران ارشد، روسای کارخانجات و مشاوران وزیران هستیم. این وضعیت مطمئنا ابعاد یک بحران بزرگ را بخود می گیرد.

یورونیوز: همه مدارک را منتشر کرده اید و یا بخشی را نگه داشته اید؟

فرانسوا بونه: خیر. از آنجا که مدارک مهمی هستند و هر یک مربوط به ماجرای خاصی از نظارت و جاسوسی می شوند، برای داشتن زمان مناسب برای تحلیل حوزه دقیق اسناد، آنها را هربار جداگانه چاپ می کنیم.

یورونیوز: این ماجرا نشان دهنده چه چیزی درباره روابط آمریکا با متحدانش است؟

فرانسوا بونه: اینکه بی اعتمادی در روابط متحدان سیاسی وجود دارد.

یورونیوز: این چیز تازه ای نیست.

فرانسوا بونه: تازه نیست ولی در این ابعاد گسترده تازه هست. باید متوجه بود که جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا و سی آی ای آسیب جدی به چهره آمریکا بعنوان یک کشور بزرگ دموکراتیک زده است. آمریکا قصد محافظت از خود را بوسیله نظارت سخت پیچیده و سیستماتیک دارد، ولی همین سیستمهای محافظتی، حفاظت واقعی را برای این کشور به ارمغان نیاورده است. اینگونه سیستمهای نظارتی در حال آسیب زدن به آمریکا بعنوان قدرتی دموکراتیک هستند.

آگهی

یورونیوز: درباره جولین آسانژ. او کماکان در سفارت اکوادور در بریتانیا فعال است. قدرت تصمیم گیری با اوست؟

فرانسوا بونه: او همواره خیلی فعال است. با اینحال دلم می خواهد درمورد سرنوشت غیرقابل تحملی که او از حدود سه سال پیش دچارش شده بگویم. جولین آسانژ در اتاق کوچکی در سفارت اکوادور در لندن ساکن است. او نمی تواند از آنجا بیرون بیاید چون در غیر اینصورت سریعا بازداشت می شود. ادوارد اسنودن در روسیه است. گمان می کنم که عظمت فرانسه مستلزم اعطای حق پناهندگی به آسانژ و اسنودن است.

یورونیوز: برخی پیشنهادش را می دهند.

فرانسوا بونه: بیشتر و بیشتر برخی پیشنهادش را می دهند برای اینکه این افراد برای آزادی ما نبرد می کنند. به همین دلیل هم فکر می کنم که فرانسه یا دیگر کشورهای اروپایی باید به آسانژ و اسنودن پناهندگی سیاسی دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

شورش‌ در کالدونیای جدید؛ جمهوری آذربایجان، روسیه و چین از جان این قلمرو فرانسه چه می‌خواهند؟