Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مصاحبه اختصاصی رئیس جمهور کلمبیا با یورونیوز

مصاحبه اختصاصی رئیس جمهور کلمبیا با یورونیوز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کلمبیایی ها برای رفتن به اروپا آماده می شوند. در نشست سران اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب در بروکسل (EU-Celac )، رئیس جمهور

آگهی

کلمبیایی ها برای رفتن به اروپا آماده می شوند. در نشست سران اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب در بروکسل (EU-Celac )، رئیس جمهور کلمبیا، خوان مانوئل سانتوز، توافقنامه ای را امضا کرد که به شهروندانِ این کشور اجازه می دهد بدون ویزا از اروپا دیدار کنند. او چطور این کار را کرده و این برای اروپا به چه معناست؟ رئیس جمهوری کلمبیا، در یک مصاحبه اختصاصی با یورو نیوز درباره این موضوع و و همچنین درباره مذاکراتِ دولتِ کلمبیا و فارک (نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا) توضیح می دهد.

یکی از مهمترین مسائل در سفر اروپایی شما امضای توافقنامه ای بود برای برداشتن موانع ویزای شنگن برای کلمبیایی هایی که می خواهند سفرهای کوتاهِ کاری یا تفریحی به این قاره کهن داشته باشند. می توانید کمی درباره این توافقنامه به ما بگویید؟

«ما بابت این توافقنامه سپاسگذاریم. چیزی که مانده است آن است که این توافقنامه باید به زبان همه کشورهای عضو ترجمه شود و شورای اروپا این قانون را به اجرا دربیاورد. این فقط یک فرآیند ساده اداری است. بنابراین شهروندان کلمبیایی که می خواهند از اروپا دیدار کنند نیازی به ویزا نخواهند داشت. آنها ویزایی نود روزه دریافت می کنند که می تواند یکبار هم تمدید شود. یعنی تا ۱۸۰ روز. این ویزا تنها برای گردشگران نیست. برخی از متخصصان هم می توانند برای کارهای تخصصی به اروپا بیاییند.»

از سمت کلمبیا، شما سهمیه خاصی برای افرادی که می توانند از کشور خارج شوند دارید، یا تنها کسانی که گذرنامه دارند می توانند سفر کنند؟

«هر دارنده گذرنامه می تواند از کشور خارج شود، البته مقاماتِ اداره مهاجرت در هر کشوری تصمیم می گیرند که چه کسی می تواند وارد کشورشان بشود و چه کسی نمی تواند.»

آقای رئیس جمهور اجازه بدهید به سراغ فرآیند صلح و سازمان فارک، (نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا) برویم. چند ماه پیش در مصاحبه ای به من گفتید که کاملاً به برقراری صلح اعتقاد دارید. وضعیت کنونی از چه قرار است؟

«ما با توجه به تمامی مشکلاتی که فرآیندِ پیچیده ای از این دست با خود دارد، همچنان کار را ادامه می دهیم. چند روز پیش تصمیم گرفتیم که یک «کمیته حقیقت یاب» تشکیل بدهیم، که در آنچه ما «عدالتِ انتقالی» می نامیم، نقطه بسیار بسیار مهمی است، این یک نظام قضایی ویژه است. قربانیان می خواهند بدانند که برخی جنایت ها چرا صورت گرفته است. این مهمترین نکته در فرآیند برقراری صلح است.»

شما گفته اید که تروریسم یک تهدید محیط زیستی نیز هست، چرا؟

«فارک، در کلمبیا با قاچاق مواد مخدر رشد کرده است. قاچاق مواد مخدر، جنگلهای انبوه ما را نابود کرده است. یکی از نکات کلیدی که در فرآیند صلح با فارک درباره آن بحث کردیم، آن است که آنها باید به جای حفاظت از قاچاق، هرگونه قاچاق مواد مخدر را متوقف کنند. و باید کمک کنند تا بتوانیم کشاورزی قانونی را جایگزین کِشت غیرمجاز کنیم. تا از تخریب جنگلهایمان جلوگیری کنیم. از سوی دیگر، سازمان فارک به شکل تروریستی به خطوط و منابع نفتی ما حمله می کند. برای نمونه چند هفته پیش آنها دویست تانکر نفتی را که راهی اکوادور بودند، متوقف کردند و نفت را آنها را روی جاده ریختند. این نفت به رودخانه ها رسید و محیط را آلوده کرد. این کار سازمان فارک طبیعت کُشی است.»

آیا با این حمله های اخیر، احساس می کنید سازمان فارک به شما خیانت کرده؟

«البته من از این حمله های روزانه آنها اصلا خوشحال نیستم. آنها به خودِ من حمله می کنند و من نمی توانم توجیهی برای این کار پیدا کنم، اما این بخشی از بازی آنها برای پیروز شدن است. یک ضرب المثل کلمبیایی می گوید: «این وزغی است که باید خورد» (چاره دیگری نداریم) بنابراین کار همچنان ادامه دارد.»

جامعه بین المللی برای فشار آوردن به سازمان فارک چه (اقداماتی) می تواند بکند؟

«نکته دقیقاً همین است. آنها می توانند بر فارک فشار بیاورند. آنها باید بگویند اگر فارک برای فردای خود مشروعیتی می خواهد، اگر مایل است گلوله را با رأی عوض کند و به نوعی محترم باشد، خب ، چیزی که ما از آنها انتظار داریم آن است که آنها باید دست از این اعمال بردارند، آنها باید به مذاکرات صلح سرعت ببخشند و توافقهایی را که هم برای جامعه بین الملل و هم برای کلمبیا مفید است بپذیرند.»

شما همینطور گفته اید: «ما در تلاشیم تا برای (سازندگی در) دوران پس از درگیری ها یک صندوق اروپایی فراهم کنیم» منظورتان چیست؟

«این صندوق قرار است راه اندازی شود، تنها فرآیندِ اداریِ اتحادیه اروپا باقی مانده است. در حال حاضر، ما نیازمندِ فرآیندهای قانونی هستیم تا این صندوق را ایجاد کنیم. بسیاری از کشورها هنوز نگفته اند که می خواهند چه مقدار پول در آن بگذارند. البته برای کلمبیا هرچه بیشتر بهتر. اما من به داشتن این صندوق در آینده نزدیک امیدوارم. و معتقدم که آنهایی که پول در آن می گذارند می توانند درباره کاربردِ آن تصمیم گیری کنند. شاید یک هیئت مدیره تشکیل بدهند. یا در اینجا یا در کلمبیا. هرجا که مفیدتر باشد.»

آقای رئیس جمهور آیا می توانید درباره شرایط پیمان صلح چیزی به ما بگویید؟

«ما در یک جدول زمانی، مشترکاً پنج نکته را مشخص کرده یم. اولین نکته به توسعه روستاهای کشور مربوط می شود. بحث ها بیشتر بر مناطق حاشیه ای متمرکز بود، جایی که فقر و نابرابری شدیدتر است. بر سر چه مسائلی توافق کرده ایم؟ سرمایه گذاری بیشتر و دسترسیِ بیشترِ روستاییان به مالکیت زمین. کمکِ بیشتر به پروژه های تولیدی، سرمایه گذاری زیادتر در بیمارستان ها، مدارس و راهها. دوم : باید به بخش ها و مناطقی که به اندازه کافی در مجلس معرفی نشده اند فضای بیشتری اختصاص بدهیم. باید دموکراسی مان را گسترش بدهیم. سومین نکته (که من بر آن تأکید دارم) آن است که سازمان فارک باید از کمک به قاچاق مواد مخدر دست بردارد. آنها باید این تجارت را کنار بگذارند و به دولت کمک کنند تا کشت و زرع غیرمجاز را متوقف کند تا بتوان قاچاق مواد مخدر را در کلمبیا ریشه کن کرد. تصور کنید که برای دنیا چقدر مهم خواهد بود. کلمبیا باوجودِ تلاشهای ما هنوز اولین تولیدکننده کوکائین در جهان است. اخیراً در اروپا و در مهمترین شهرهای سراسر جهان مصرف کوکائین افزایش داشته است. فرآیند صلح برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر بسیار بسیار مهم است. دو نکته آخری که بر سر آنها مذاکره می کنیم عبارتند از: قربانیان حملات تروریستی و نیز دی دی آر (DDR) که مخفف سه عبارتِ انحلال، بازگشت و جذب (اعضای سازمان فارک) در حیاتِ مدنی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رژه خودروهای فولکس واگن بیتل در مکزیکو سیتی

امپراتوری سریال‌های تلویزیونی ترکیه از عربستان تا شیلی

شادترین مردم جهان؛ ساکنان کشورهای اسکاندیناوی یا اعضای قبایل بومی؟