روز جهانی پناهندگان؛ بازدید آنجلینا جولی از اردوگاه پناهجویان سوری در ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روز جهانی پناهندگان؛ بازدید آنجلینا جولی از اردوگاه پناهجویان سوری در ترکیه

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نسبت به ناتوانی جامعه بین الملل در مقابله با افزایش بی سابقه شمار کسانی که به علت جنگ و خشونت ها ناچار به ترک خانه و کاشانه شان شده اند هشدار داد.

آنجلینا جولی، فرستاده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز شنبه و به مناسبت روز جهانی پناهندگی از اردوگاه پناهجویان سوری در ماردین، در جنوب شرق ترکیه بازدید کرد.

آنتونیو گوتِرِش، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان که او را همراهی می کرد گفت: «مناطق زیادی از دنیا وضعیت آشفته ای دارند. می بینیم که شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با موضوع کشمکش ها کاری نمی تواند بکند. در نبود سازوکار تصمیم گیری جهانی و مناسبات شفاف قدرت می بینیم که مصونیت قضایی و پیش بینی ناپذیری به قاعده بازی تبدیل شده است. هر کسی در هرجایی و بدون پذیرفتن مسئولیت آن می تواند جنگ را آغاز کند.»

ستاره سینمای هالیوود نیز افزود: «زمان آن فرارسیده تا مردم وضعیت اسفناک پناهجویان را در نظر بگیرند و به ارزش های آنها احترام گذارند. باید از آنها حمایت و روی آنها سرمایه گذاری کنیم. آنها مشکل نیستند بلکه بخشی از راه حل این بحران جهانی هستند. آنها ظرفیتی برای بازساری و بازگرداندن ثبات به کشورها هستند.»

به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در سال گذشته ۵۹.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به خاطر جنگ، گرسنگی و بدبختی ناگزیر به فرار از محل زندگی شان شده اند.

همزمان هزاران تن از فعالان حقوق بشری در حمایت از پناهجویان در خیابان های مرکزی برلین راهپیمایی کردند و خواستار اروپایی دموکراتیک، عاری از مرزهای سیاسی و دارای همبستگی اجتماعی شدند.