Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ولادیمیر پوتین تصمیم دادگاه لاهه را به رسمیت نمی شناسد

ولادیمیر پوتین تصمیم دادگاه لاهه را به رسمیت نمی شناسد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه می گوید که از منافع کشورش در جریان مسدودشدن داراییهای روسیه در بلژیک و فرانسه دفاع خواهد کرد و تصمیم دادگاه لاهه را

آگهی

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه می گوید که از منافع کشورش در جریان مسدودشدن داراییهای روسیه در بلژیک و فرانسه دفاع خواهد کرد و تصمیم دادگاه لاهه را که رای به ضبط اموال این کشور داده، به رسمیت نمی شناسد.

آقای پوتین می گوید: «یقینا ما به این رأی واکنش نشان می دهیم و موضعمان در قبال آن معلوم است. ما باور داریم که در مواردی مانند این، رای دادگاه صرفا در مورد کشورهایی که پیمان منشور انرژی اروپا را امضاء کرده اند، قابل تنفیذ است. روسیه این پیمان را امضاء نکرده و بنابراین ما این رأی را قابل تنفیذ نمی دانیم و از طریق مسیرهای قانونی به دنبال ملغا کردنش خواهیم بود. این یک واکنش نیست بلکه دفاع از حقمان است. بخوبی روشن است که رأی دادگاه فقط باید در مورد کشورهایی که پیمان را امضاء کرده اند صادر شود و روسیه جزوی از این مجموعه نیست و این رأی را به رسمیت نمی شناسد.»

به تازگی و در پی درخواست سهامداران پیشین گروه نفتی یوکوس روسیه و برحسب رأی دادگاه لاهه، بلژیک و فرانسه بسیاری از اموال دولت روسیه در کشورهای خود را ضبط کرده اند.

شرکت نفتی یوکوس در دهه نود میلادی و در روند خصوصی سازی در روسیه به میخائیل خودورکوفسکی واگذار و پس از چندی به یکی از موفقترین شرکت های روسی تبدیل شد. اما آقای خودوروفسکی در سالهای پس از آن دهه، یکی از منتقدان دولت روسیه و شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور بوده است.

در ادامه، دولت روسیه مالیاتهایی سنگین را برای این شرکت در نظر گرفت و اموال آن را مسدود کرد. آقای خودورکوفسکی نیز که به شانزدهمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شده بود، در سال ۲۰۰۳ بازداشت و زندانی شد. سپس دارایی های شرکت یوکوس توسط شرکت های دولتی تصاحب شد.

اکنون میخائیل خودوروکوفکسی که دیگر سهمی در یوکوس ندارد، از اقدام علیه دولت روسیه و پوتین اظهار خرسندی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید فزاینده اسلام‌گرایان افراطی در روسیه؛ پوتین: شاید مجبورم کنند تمرکزم را بر جنگ اوکراین کم کنم

حمله مسلحانه در داغستان روسیه؛ بیش از ۱۹ مامور پلیس و چند غیرنظامی کشته شدند

یک سال پس از شورش واگنر؛ آیا کنترل پوتین بر حکومتش مستحکم‌تر شده است؟