مقامات لیبی می گویند مختار بالمختار کشته شده است

مقامات لیبی می گویند مختار بالمختار کشته شده است
نگارش از Euronews

مقامات لیبی از احتمال کشته شدن مختار بالمختار، یکی از رهبران القاعده خبر می دهد. گفته می شود وی به دنبال بمباران مواضع القاعدۀ لیبی توسط جنگنده های

مقامات لیبی از احتمال کشته شدن مختار بالمختار، یکی از رهبران القاعده خبر می دهد. گفته می شود وی به دنبال بمباران مواضع القاعدۀ لیبی توسط جنگنده های آمریکایی کشته شده است.

سخنگوی پنتاگون عملیات مذکور علیه مواضع القاعده در لیبی را تایید کرده اما از اظهارنظر در مورد مرگ این رهبر شاخۀ القاعده در مغرب خودداری کرده است.

مختار بالمختار که اصالتا اهل الجزایر است، یکی از رهبران القاعده در آفریقاست. سه سال پیش نیز خبری در مورد به قتل رسیدن وی در مالی منتشر شده بود. وی رهبر شاخۀ آفریقایی القاعده در مغرب است.

مختار بالمختار رهبری عملیات گروگان گیری در میدان گازی المناس الجزایر را به عهده داشت. این عملیات گروگان گیری تلفات جانی زیادی برجای گذاشت و علاوه بر گروگان گیرها که اعضای القاعدۀ مغرب بودند، ۳۷ نفر از گروگان ها نیز جان باختند.

دولت آمریکا برای دستگیری یا کشتن مختار بالمختار که به دلیل داشتن تنها یک چشم، به لقب “الاعور” مشهور است پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

مطالب مرتبط