Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«افغانستان بستر مناسبی برای رشد داعش است»

«افغانستان بستر مناسبی برای رشد داعش است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتشار خبر درگیری میان جنگجویان گروه «دولت اسلامی» با شبه نظامیان طالبان در ولایت ننگرهار واقع در شرق افغانستان، مساله جدی بودن خطر گسترش داعش در این کشور ناآرام را بار دیگر به موضوعی مهم و قابل توجه بدل کرد.

در سیزدهمین برنامه «همراه با یورونیوز» دیدگاه های مخاطبان بخش فارسی یورونیوز را درباره این موضوع با عزیز حکیمی، روزنامه نگار و نویسنده در میان گذاشتیم.

سیاست و عملکرد نادرست آمریکا باعث قدرت گرفتن داعش شد

آقا حکیمی در ابتدای این گفت و گو به توصیف تفاوت های فکری و ایدئولوژیک بین داعش و طالبان پرداخت و گفت: «یکی از دلایلی که باید حضور داعش در افغانستان را جدی بگیریم این است که طالبان در آنجا حضور دارند.»

به گفته این روزنامه نگار افغان، «طالبان و داعش هرچند شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند اما در عین حال دو نیروی کاملا متفاوت هستند. داعش می تواند خطرناک تر از طالبان باشد چراکه طالبان یک گروه محلی محدود به افغانستان است اما داعش به خلافت برزگ اسلامی فکر می کند.»

از سوی دیگر بخشی از مخاطبان یورونیوز در شبکه های اجتماعی، داعش را یک پدیده دست پروده آمریکا و کشورهای خاورمیانه توصیف کرده بودند؛ آقای حکیمی درباره تئوری های توطئه این چنینی به دو موضوع اشاره کرد و گفت: «از یک نظر می توانیم بگوییم که این دیدگاه درست است چراکه سیاست های نادرست آمریکایی ها در عراق و در کل سیاست های متفاوتی که در منطقه ما در قبال افراطگرایی و تروریسم وجود داشته، باعث شده تا داعش قدرت بگیرد.»

وی در عین حال گفت: «اما اگر این موضوع را اینگونه بسط دهیم که آمریکایی ها با علم به اینکه داعش در این منطقه چه خواهد کرد، آن را به خاطر اهداف خود به وجود آوردند، تنها در سطح یک تئوری توطئه باقی می ماند چرا که، شواهد و مدارکی وجود ندارد که آمریکایی ها یا کشورهای دیگر به عمد داعش را به وجود آورده باشند.»

بایکوت خبری گروه های تروریستی قدرت آنها را کم نمی کند

بخش دیگر این گفت و گو درباره نظرات مخاطبان یورونیوز بر موضوع تاثیر اطلاع رسانی درباره داعش و افزایش قدرت گروه های تروریستی به دلیل حجم بالای اخبار منتشر شده راجع به چنین سازمان هایی، متمرکز بود. آقای حکیمی با این دیدگاه تا حد زیادی مخالف بود و گفت: «من شخصا گمان نمی کنم پرداختن به داعش قدرت آنها را خیلی بیشتر کرده باشد.»
مهمان برنامه یورونیوز با یادآوری وجود این دیدگاه در افغانستان درمورد طالبان گفت: «در افغانستان می گفتند چون شما به طالبان می پردازید، آنها مطرح می شوند و این یک ترس عمومی به وجود می آورد و مردم تصور می کنند که طالبان خیلی بزرگ هستند. شاید تا اندازه ای این حرف درست باشد اما نه در آن اندازه ای که رسانه ها بتوانند اطلاع رسانی دقیق و بی طرفانه را قربانی این موضوع کنند.» وی درباره اهمیت پوشش خبری فعالیت های چنین گروه هایی افزود: «وقتی درباره داعش اطلاع رسانی نمی شود، افکار عمومی نسبت به داعش یا طالبان حساس نمی شوند. وقتی یک جامعه نسبت به یک تهدید حساسیت لازم را نشان ندهد باعث می شود تا آن تهدید جدی تر و قدرتمند تر شود.»

وی درباره این موضوع چنین نتیجه گیری کرد: «می توانم بگویم که شاید مطرح شدن زیاد داعش یا طالبان باعث شود تا یک تصویری بزرگتری از آنچه این گروه ها هستند را در ذهن ها ایجاد کند اما به این معنا نیست که نپرداختن می تواند این تصویر را از بین ببرد.»

قدرت گرفتن داعش در افغانستان تهدیدی برای امنیت ملی ایران است/ خاک افعانستان بستر مناسبی برای رشد «دولت اسلامی» است

موضوع پررنگ دیگر در بحث های مخاطبان یورونیوز «تهدید ایران توسط داعش از داخل خاک افغانستان» بود. آقای حکیمی در این باره گفت: «تهدید داعش برای همه کشورهای منطقه است. افغانستان بستر مناسب برای داعش را دارد. یعنی جنگ، ناامنی و نارضایتی عمومی برای داعش مناسب است که لانه و پایگاه خود را در آنجا قدرتمند کند.»

وی تاکید کرد: «قصد داعش فقط افغانستان نیست و بنابراین ایرانی ها حق دارند که داعش را تهدید خطرناک برای امنیت ملی خودشان حساب کنند.»

این روزنامه نگار افزود: «داعش درصورتیکه نتواند با طالبان کنار بیاید می خواهد طالبان را کنار بزند. از طرف دیگر طالبان هم داعش را به نفع خود نمی بیند و بنابراین داعش برای گرفتن جای طالبان در افغانستان مشکلات زیادی خواهد داشت.»

وی این اعتقاد را دارد که همانطور که داعش به راحتی از کشورهای اروپایی نیرو جذب می کند می تواند از افغانستان این نیرو را ساده تر جذب کند و این موضوع می تواند چالش جدی هم برای مردم افغانستان و هم برای دولت باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند

کارشناسان سازمان ملل از بریتانیا خواستند «عروس سابق داعش» را به کشور بازگرداند

وزارت اطلاعات ایران از دستگیری ۱۱ نفر در ارتباط با انفجارهای کرمان خبر داد