Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنفرانس سران اتحادیه اروپا و آمریکای لاتین

کنفرانس سران اتحادیه اروپا و آمریکای لاتین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از دوسال از ملاقات بدون نتیجه میان رهبران اتحادیه اروپا و گروهی از کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب، سران دو طرف بار دیگر در روز چهارشنبه در بروکسل گردهم می آیند تا امکان عملی کردن نظر بازرگانی آزا

آگهی

پس از دو سال از ملاقات بدون نتیجه میان رهبران اتحادیه اروپا و گروهی از کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب، سران دو طرف بار دیگر در روز چهارشنبه در بروکسل گردهم می آیند تا امکان عملی کردن نظر بازرگانی آزاد میان طرفین را مورد مذاکره قرار دهند.

اما برخی از کارشناسان نسبت به افق موفقیت مذاکرات بدبین اند. سباستین سنتندر، مدرس روابط بین الملل در دانشگاه لی یژ می گوید: “دنیا دستخوش تحول است. قدرتهای جدیدی نضج گرفته و به آمریکای لاتین راه یافته اند. اروپا در چنگال بحران است. آمریکای لاتین توجه خود را به اروپا از دست داده و چین بگونه ای فزاینده جای خود را در اقتصاد، بازرگانی، امور مالی و حتی سیاسی آمریکای لاتین باز می کند.”

مدتهاست که اتحادیه اروپا و گروهی از کشورهای آمریکای لاتین بدون موفقیتی ملموس مشغول مذاکره برای آزادسازی بازرگانی بوده اند. رئیس هیئت روابط میان اتحادیه اروپا و آمریکای لاتین فقدان این موفقیت را چنین توجیه می کند: “از نظر اروپا، مسئله ای که سالهاست مانع کار بوده، محصولات کشاورزی است. برخی از کشورهای اروپایی نگران رقابت از جانب کشورهای امریکای لاتین هستند. از سوی دیگر، آمریکای لاتین، تاکنون، موانع عمده را در بخشهای صنعتی و خدمات در اروپا دیده است که در آنها قادر به رقابت با اروپا نیست.”

به گفته لوییجی گامباردلا، رییس انجمن اروپا و برزیل، تنها شانس موفقیت کنفرانس روز چهارشنبه، انعطاف پذیری طرفین و آزادی عمل و در سرعت عملکردشان است: “شاید تنها راه عملی، نشان دادن انطاف بیشتر باشد، اما باید دید چطور می شود این انعطاف را به واقعیت نزدیک کرد. شاید باید نخست با گروه کشورهای آمریکای لاتین (مرکسور) مذاکره کرد و سپس به اعضای مختلف آن اجازه داد با سرعت انتخابی خودشان حرکت کنند.”

کنفرانس روز چهارشنبه، همچنین، سایر مسائل بین المللی از جمله مذاکرات هسته ای با ایران، اوضاع سوریه و برقراری مجدد روابط میان کوبا و ایالات متحده را به بحث خواهد گذاشت.

بنیتا فررو والدنر، رئیس بنیاد اروپا و آمریکای لاتین و کارائیب در مورد روابط میان اتحادیه اروپا و آمریکای لاتین به گفتگو نشسته ایم. خانم فررو والدنر همچنین کمیسر اتحادیه اروپاست. مارتا چومورو ویواس، گزارشگر یورونیوز از او می پرسد دقیقا کار کنفرانس سران که با هدف بهبود پایدار وضع مردم برگزار میشود، چه است؟

بنیتا فررو والدنر: مهم است که تاکید کنم این کنفرانس روابط میان اروپا و آمریکای لاتین را احیا کرده شهروندان دو طرف را به یکدیگر می شناساند. اینکه چگونه کار کنفرانس بر زندگی مردم اثر می گذارد، باید بگویم به کار و اقدامات قاطع بسیاری در بنیادمان نیازمندیم. برای مثال، ما بروی پروژه های آموزشی کار می کنیم. یک کنفرانس آکادمیک در بروکسل برگزار شد که ما از آن حمایت کردیم زیرا بدون آموزش قادر به پیشرفت نخواهیم بود. در عین حال به واحدهای بازرگانی کوچک و متوسط اشاره می کنم که معرف هشتاد و هشت میلیون نفر از طبقه متوسط در بین سالهای 2002 و 2014 است. اینها هم به یک جامعه تولیدی کمک می کنند.

یورونیوز: در سالهای اخیر، برخی از کشورهای آمریکای لاتین به حجم بازرگانیشان با دیگر کشورها از جمله چین و روسیه افزودند. آیا اروپا به این کشورها می بازد یا می تواند از این امر به نفع خود استفاده کند؟

بنیتا فررو والدنر: فکر نمی کنم در حال باختن بازار باشیم. البته حجم بازرگانیمان کمتر شده اما روابطمان تثبیت شده و مستحکم است. در ضمن حجم سرمایه گذاری اروپا به مبلغ سی و چهار میلیارد یورو هم قابل توجه است.

  • یورونیوز: بنیاد شما اخیرا کنفرانسی در مورد بیکاری در میان جوانان برگزار کرد. این مشکل هم اروپا و هم آمریکای لاتین است. از این گردهمایی چه نتیجه ای گرفتید؟*

بنیات فررو والدنر: کسانیکه در این شرایط قرار دارند باید در این روند قرار گیرند که برایشان آموزش و کار در دوره تعطیلات مهیا شود. آنهائیکه آموزش دیده هستند، تسهیلات بیشتری خواهند داشت. در ضمن مسئله تسهیل سفر و نقل و انتقال هم مطرح است. جوانان می گویند که می خواهند دیگر کشورها را بشناسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی در انباری در نزدیکی فرودگاه بروکسل؛ دود سیاه آسمان منطقه را در بر گرفت

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

«مرگ ارزش‌های اروپایی»؛ کارکنان نهاد‌های اتحادیه اروپا برای صلح در غزه راهپیمایی کردند