Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مصاحبه یورونیوز با نیکولا استرجن، بانوی آهنین اسکاتلند

مصاحبه یورونیوز با نیکولا استرجن، بانوی آهنین اسکاتلند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند، رهبر ۴۴ ساله حزب ملی اسکاتلند است. در انتخابات سراسری بریتانیا در ماه مه، حزب او توانست ۵۶ کرسی از ۵۹ کرسی های

آگهی

نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند، رهبر ۴۴ ساله حزب ملی اسکاتلند است. در انتخابات سراسری بریتانیا در ماه مه، حزب او توانست ۵۶ کرسی از ۵۹ کرسی های اسکاتلند در مجلس عوام بریتانیا را از آن خود کند. خود او صاحب کرسی در پارلمان بریتانیا نیست. با اینحال در مبارزات انتخاباتی وعده برگزاری همه پرسی دیگری برای جدایی اسکاتلند از بریتانیا را داده بود.

اکنون خانم استرجن خواهان نقش بیشتر اسکاتلند در معادلات اتحادیه اروپاست. جیمز فرنی، خبرنگار یورونیوز با خانم استرجن مصاحبه ای را در این باره انجام داده است.

یورونیوز: دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا بتازگی در حال انجام یک دور سفرهای اروپایی بود. اکنون شما در بروکسل هستید. امیدوار به انجام چه کاری هستید؟

نیکولا استرجن: دوم ژوئن سخنرانی در مرکز سیاست اروپایی داشتم. آنجا من به نکات مثبت و منفی ماندن بریتانیا، و در نتیجه اسکاتلند در اتحادیه اروپا اشاره کردم. تا زمانی که به برگزاری رفراندوم مبنی بر ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا باقی مانده، خیلی دلم می خواهد بتوانم صداهای موافق ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا را به گوش مردم بیرون از بریتانیا برسانم. نه برای اینکه اتحادیه اروپا بی نقص است. من هم موافق برخی اصلاحات هستم که به نظرم عقلانی هستند. ولی با اندیشیدن به منافع اقتصادی بریتانیا و اسکاتلند… به منافع فرهنگی و اجتماعی ما… نتیجه می گیرم که که بهتر است ما عضو اتحادیه اروپا باقی بمانیم و برای انجام اصلاحات در داخل آن اقدام کنیم.

یورونیوز: چه چیزی را به گونه ملموس می توانید دست یابید در حالیکه روابط با اتحادیه اروپا در حوزه توانایی مجلس بریتانیاست؟

نیکولا استرجن: چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد که می خواهم این وضعیت تغییر کند. سال پیش خواستم که اسکاتلند برای استقلالش رای دهد که چنین نشد. بنابرین خواهان رساندن صدای رساتری از اسکاتلند در مجلس عوام و همینطور اتحادیه اروپا هستم. به این ترتیب، پیشنهادهایی برای توزیع قدرت، که تا چندی دیگر در دستور مجلس عوام قرار خواهد گرفت، در بخشهایی از حوزه نفوذ اسکاتلند در دستور کار خواهد بود. همچنین در مورد نقش اسکاتلند در تصمیم گیری های اروپا و بویژه در تصمیم گیری های بریتانیا که بر تصمیم گیری های اروپا تاثیرگذار است پیشنهادهایی داده خواهد شد.

فکر می کنم ما باید نقش قوی تر و رسمی تری در تقویت موضع بریتانیا در برابر مسائل مربوط به اتحادیه اروپا داشته باشیم. به گمانم، وقتی یک وزیر بریتانیا توانایی اداره یک جلسه شورا را ندارد، یک وزیر اسکاتلند باید تصمیم گیری کند، به شرط آنکه روند تمرکز زدایی از قدرت لندن انجام شده باشد. در گذشته اتفاق افتاد که مثلا در مورد موضوع شیلات، وزیران دولت اسکاتلند باید در جلسه ساکت می نشستند تا یک نماینده ارشد دولت جلسه را اداره کند. این اشتباه است.

یورونیوز: ولی بریتانیا عضو اتحادیه اروپاست و نه اسکاتلند.

نیکولا استرجن: قبول دارم. این وضعیتی نیست که من تاییدش کنم ولی می پذیرم که وضعیتی است که ما در آن قرار داریم. ولی نکته اساسی واگذاری قدرت به اسکاتلند و دیگر کشورهای عضو بریتانیا دادن صدایی رساتر و نفوذ بیشتر به انهاست. من می خواهم که ببینم اسکاتلند در بریتانیا و اتحادیه اروپا از این فرصت بهره می جوید. باید بگویم مردمی که بخاطر صحبت کردن با آنها به بروکسل آمدم دید بسیار بازی برای شنیدن صدای بیشتری از اسکاتلند دارند.

یورونیوز: می توانم به صورت اخص در مورد چیزی که دیوید کامرون به دنبال آن است سخن بگویم؟ اغلب گفته می شود که او در مورد چیزی که دنبالش است سخن نمی گوید. ولی در چند سال اخیر او سخنرانی های متعددی داشته. آیا فکر می کنید مهاجران اتحادیه اروپا که کمتر از چهار سال در بریتانیا زندگی کرده اند باید بتوانند از مزایای بیکاری بهره ببرند؟

نیکولا استرجن: به گمانم این یک مشکل جدی است. امروز در مورد چگونگی تغییر قوانین در خصوص حقوق و مزایای بیکاری برای مبارزه بیشتر با سوء استفاده هایی که در این زمینه صورت می گیرد سخن گفتم. ولی فکر می کنم اغراق در این زمینه، ممکن است آزادی جابجا شدن در اتحادیه اروپا را با مشکل مواجه کند.

یورونیوز: پس شما مخالف آن هستید؟

نیکولا استرجن: من هنوز باید بتوانم خود را قانع کنم. قوانینی در مورد اقامت دائمی، اقامت آزمایشی و دوره های دستیابی به مزایای اجتماعی وجود دارد. بنابر این بله. فکر می کنم راههایی برای چگونگی کاهش سوء استفاده وجود دارد و گمان می کن حمایت های بسیاری در این خصوص از سوی دیگر کشورها وجود دارد. ولی آزادی جابجا شدن مطمئنا یکی از اصول اساسی اتحادیه اروپاست و ما از آن سود می بریم. برای اینکه بسیاری از ساکنان اسکاتلند و دیگر نقاط بریتانیا به دیگر کشورهای اروپایی برای کار و زندگی می روند.

یورونیوز: آیا فکر می کنید که “اتحاد بیش از پیش نزدیک” را باید از اساس نامه اتحادیه اروپا بیرون کشید؟

نیکولااسترجن: به گمانم این یک بازی با کلمات است تا یک واقعیت.

آگهی

یورونیوز: این چیزی است که آقای کامرون خواهانش است.

نیکولا استرجن: خوب، من با هر چه که آقای کامرون خواهانش است موافق نیستم و فکر می کنم باید آنچه را اساسا مهم است در نظر بگیریم. بریتانیا در حوزه پولی یورو نیست. من از این واقعیت دفاع می کنم. اینکه اسکاتلند مستقل نیز به سمت حوزه پولی یورو رود نیز مورد پذیرش من نیست. بنابرین به یک معنا، ما آشکارا هر مسیری که ما را به اتحادیه بیش از پیش نزدیک برساند نخواهیم پذیرفت. مسیرهایی که احتمالا از پیش مد نظر بوده اند. چرا باید معاهده ای را تغیر داد تا نشان دهیم که خیلی مشخص نبوده است؟ فکر می کنم که خطری که دیوید کامرون را تهدید می کند این است که او مسائلی عمده ای را مطرح می کند که احتمالا او قادر به حل کردنشان نیست. این موضوع او را در شرایط سخت تری برای پیدا کردن دلیل قانع کننده ای در اتحادیه اروپا قرار می دهد.

یورونیوز: آیا کشورهای خارج از حوزه پولی یورو باید در تصمیم گیری هایی که در حوزه پولی یورو تاثیر گذارند نظر دهند؟

نیکولا استرجن: فکر نمی کنم اینگونه باشد. فکر می کنم که حرکتی به سوی اداره حوزه پولی یورو توسط کشورهای عضو این حوزه باشد. به گمانم تا حدی، این یکی از نتایج منطقی موضع گیری بریتانیاست. با اینحال، بریتانیا گاه به نظر می رسد که به فکر منافع خویش است و می خواهد از منافع مخالفت کردن با حوزه پولی یورو سود برد.

آگهی

بریتانیا نمی خواهد وارد حوزه پولی یورو شود، بلکه می خواهد بر تصمیمات خود نفوذ داشته باشد. این بحثها پیچیده اند و کشورها باید از خلال این بحث ها منافع ملی خود را ارزیابی و بسنجند. شما گفتید مردم می دانند که خواسته دیوید کامرون چیست. به گمانم یکی از مشکلات نبود جزییات و تعاریفی است که در حوصله این گفتگو نمی گنجد.

یورونیوز: آیا باید با درخواست های مهاجران برای بهره بردن از مزایای اجتماعی برای کودکانشان که در خارج از بریتانیا زندگی می کنند مخالفت کرد؟

نیکولا استرجن: خوب، این هم یکی از نمونه هایی است که لازم است در آن به تغییرات معقولی برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی بیندیشیم. مسائلی هست که جای مباحثه به منظور تغییر را دارد. ولی فکر می کنم تفاوت بینش فلسفی من با آقای کامرون در این است که که من فکر می کنم بهتر است تا به این مسائل نزدیک شد و تلاش کرد به جای موضعی که دولت کنونی بریتانیا نسبت به ان دارد، از موضع همکاری به آنها پرداخت. موضع کنونی دولت بریتانیا همچون کودکی است که پا بر زمین می کوبد و اگر چیز مورد دلخواهش را کسب نکند اسباب بازیهایش را پرت می کند.

یورونیوز: ایا می توانید در مورد توافق دو اکثریتی که شما درباره برگزاری رفراندوم برای خروج از اتحادیه اروپا پیشنهادش را داده اید توضیح دهید؟

آگهی

نیکولا استرجن: ساده است. بریتانیا یک دولت تک ملیتی نیست. یک دولت چند ملیتی است. هنگام بحث درباره استقلال اسکاتلند، به ما گفته شد که هر یک از کشورهای جزو بریتانیا صدایی برابر یا دیگران دارد و صدایش شنیده خواهد شد. اکنون، اگر این حرف درست است، و امیدوارم کسانی که این حرف را زدند همین منظور را داشتند، قطعا کار اشتباهی است که اسکاتلند یا ولز یا ایرلند شمالی حتی اگر به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده باشند از این اتحادیه جدا شوند تنها به این خاطر که انگلیس جمعیت بسیار بیشتری از دیگر کشورهای بریتانیا دارد و می تواند در رای گیری عقب راند. بنابراین نیاز به یک توافق دو اکثریتی است.

یورونیوز: آیا این دموکراتیک است؟

نیکولا استرجن: خوب، بگذارید توضیحم را تمام کنم و بعد خواهم گفت چرا این کاملا دموکراتیک است. توافق دو اکثریتی ، این گونه توافق ها در نظام های فدرال رخ می دهد، به این معناست که بریتانیا می تواند از اتحادیه اروپا خارج شود اگر انگلیس، ولز، ایرلند شمالی و اسکاتلند، هر یک از کشورهای عضو بریتانیا، رای به خروج از اتحادیه دهند. این دموکراتیک تر است تا اینکه یک کشور از اتحادیه اروپا بر خلاف خواستش خارج شود.

یورونیوز: ولی این یک همه پرسی درباره عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپاست و نه کشورها به صورت جداگانه.

آگهی

نیکولا استرجن: ولی بریتانیا یک دولت تنها نیست. پادشاهی متحد بریتانیا دولت یک کشور نیست. هر کسی که می خواهد به این مسئله بپردازد که اسکاتلند، فارغ از اینکه اگر مردمش (یا مردم ولز یا ایرلند شمالی) به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند، باید از اتحادیه اروپا خارج شود، و با توجه به اینکه این امر نتایجی برای ایجاد شغل، سرمایه گزاری، جامعه و هویتمان دارد، گمان می کنم نظری غیر دموکراتیک دارد.

یورونیوز: ولی اگر دیگر کشورها رای به ترک اتحادیه اروپا دهند، آنرا وتو می کنید؟

نیکولا استرجن: سال پیش و در جریان همه پرسی استقلال اسکاتلند من این موضوع را مطرح کردم که اسکاتلند باید تبدیل به یک دولت عضو اتحادیه اروپا با دارا بودن حقوق خود شود. این چیزی است که در حال محقق شدن است. ما باید ساختار پادشاهی متحد بریتانیا را به رسمیت شناسیم. بریتانیا تک دولت ملت نیست، بلکه یک دولت چند ملیتی است. اگر می خواهیم یک دولت چند ملیتی داشته باشیم باید واقعا اجازه شنیده شدن صداهای ملتهای عضو را داد، سپس گاه باید پذیرای سازش هایی بود. اینکه اسکاتلند، در صورت رای به ماندن در اتحادیه اروپا، خود را در تبعید از این اتحادیه ببیند اساسا غیر دموکراتیک است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمزه یوسف از سمت وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد

بلیط بخت‌آزمایی ۱ میلیون پوندی رویای زوج سالمند اسکاتلندی را در روزهای آخر زندگی محقق کرد

کشتی‌سوزی وایکینگ‌ها در شتلند اسکاتلند در جشنواره موسوم به «آپ هلی آ»