تبادل آتش میان جدایی طلبان و نیروهای دولتی در دونتسک اتش بس را به خطر انداخته است

تبادل آتش میان جدایی طلبان و نیروهای دولتی در دونتسک اتش بس را به خطر انداخته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات کی یف روز چهارشنبه از حملۀ جدایی طلبان شرق اوکراین به مواضع نیروهای دولتی در نزدیکی دونتسک خبر دادند. به گزارش منابع دولتی اوکراین، جدایی

آگهی

مقامات کی یف روز چهارشنبه از حملۀ جدایی طلبان شرق اوکراین به مواضع نیروهای دولتی در نزدیکی دونتسک خبر دادند. به گزارش منابع دولتی اوکراین، جدایی طلبان با بیش از ۱۰ تانک و هزار نیروی مسلح به مواضع نیروهای نظامی دولتی در اطراف شهر مارینکا پیشروی کرده اند که این اقدام با مقابلۀ نیروهای دولتی روبرو شده است.

این مهمترین برخورد نظامی میان دو طرف درگیر در این بحران از زمان امضای آتش بس مینسک در پانزدهم فوریه است. جدایی طلبان در مقابل می گویند آغازگر این درگیری نبوده اما رد و بدل کردن آتش با نیروهای دولتی اوکراین در نزدیکی شهر مارینکا را تایید کرده اند.

ولادیمیر کونوکوف، وزیر دفاع دولت خودخواندۀ جدایی طلبان در دونتسک از کشته شدن حداقل ۱۵ و مجروح شدن ۸۰ نفر از میان جدایی طلبان خبر می دهد. در جبهۀ نیروهای دولتی نیز دست کم ۱۶ نفر مجروح و یک نفر کشته شده اند. فرد کشته شده یک زن از اهالی شهر مارینکاست و شش نفر از مجروحان نیز غیرنظامی هستند.

به موجب توافقنامۀ آتش بس مینسک، طرف های موظف به جمع آوری سلاح های بالاتر از ۱۰۰ میلیمتر در خطوط جنگی هستند اما به گفتۀ رئیس پلیس منطقۀ دونتسک، جدایی طلبان در درگیری روز چهارشنبه، علاوه بر تانک از خمپاره انداز استفاده کرده اند.

همزمان با این درگیری نظامی جدید در شرق اوکراین، سخنگوی دولت روسیه گفت ارتش اوکراین به هر شکل ممکن تلاش می کنند نیروهای مسلح شرق اوکراین را تحریک کنند.

تبادل آتش روز چهارشنبه میان دو طرف درگیر در اوکراین، نگرانی ها از شکسته شدن توافق مینسک و آتش بس در این منطقه را دامن زده است. بحران اوکراین بزرگترین رویایی روسیه و کشورهای غربی از زمان پایان جنگ سرد است و در همین رابطه، تحریم هایی نیز علیه روسیه از جانب اروپا و آمریکا اعمال شده است.

از آغاز بحران نظامی در شرق اوکراین، ۶۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند که بیشتر آنها نیز غیرنظامی بوده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی از وضعیت آوارگان مناطق شرقی اوکراین

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود