نخستین انتقاد از پیشنهاد «واقع بینانه» یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخستین انتقاد از پیشنهاد «واقع بینانه» یونان

پس از برگزاری نشست از پیش اعلام نشده و شبانه مقامات ارشد اروپایی بر سر بحران یونان که در برلین و در غیاب نماینده ای از آتن برگزار شد، نخست وزیر یونان از ارائه پیشنهادی «واقع گرایانه» برای خروج این کشور از بحران می گوید.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان، گفت: «امتیازاتی داده ایم زیرا یک توافق، امتیازدهی هم می طلبد. می دانیم دادن این امتیازات دشوار است اما یک پیشنهاد واقع بینانه برای خروج یونان از بحران ارائه کرده ایم.»

در نخستین واکنش به این پیشنهاد «واقع بینانه»، یرون دایسلبلوم، وزیر دارایی هلند و رئیس یوروگروپ (گروه وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا) اصلاحات پیشنهاد شده از جانب یونان را کافی ندانسته و گفته است احتمال حصول توافق با یونان را ضعیف می داند.

مذاکرات حساسی بر سر نحوه بازپرداخت بدهی های سنگین آتن، میان یونان و بستانکارانش در جریان است. سران اروپایی، شامل آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول و ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، در آغازین ساعات سه شنبه، در پایتخت آلمان گرد هم آمدند تا بر سر بحران بدهی های یونان به گفتگو بنشینند. ممکن است از این نشست راه حلی سیاسی بر این بحران سربرآورد.

اروپا برای آزادسازی آخرین بخش از کمک ۲۴۰ میلیارد یورویی به یونان، خواستار اتخاذ تدابیر اقتصادی ویژه از جانب این کشور است.

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان، گفته هیچ گونه ضرب الاجلی از جانب بستانکاران تعیین نشده است، با این حال ادامه بحران و چند و چون توافق احتمالی آتی شهروندان یونان را نگران کرده است.

استاماتیس جیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن، می گوید: «در حالی که مذاکرات دشوار در جریان است، احساسات متضاد یونان را فرا گرفته، اکثریت مردم بیم آن دارند که یونان از حوزه یورو خارج شود، در همین حال می گویند دیگر تاب تحمل ریاضت های اقتصادی را که ممکن است جزوی از توافق تازه باشد ندارند.»