Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پایان نشست یک روزه وزرای خارجه ایران و آمریکا در ژنو

پایان نشست یک روزه وزرای خارجه ایران و آمریکا در ژنو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا و همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف روز شنبه و در چهارچوب مذاکرات برای تدوین پیش نویس توافقنامه هسته ای، در ژنو

آگهی

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا و همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف روز شنبه و در چهارچوب مذاکرات برای تدوین پیش نویس توافقنامه هسته ای، در ژنو با یکدیگر دیدار کردند.

این مذاکرات از ساعت ۹ صبح آغاز شد و در گفتگوهای شش ساعته ژنو هر دو سوی مذاکرات تلاش کردند برای حل موانع موجود و رسیدن به یک توافق جامع هسته ای راه حلی بیایند.

گفتگوها برای تدوین متن توافقنامه نهایی پس از رسیدن به یک توافق اولیه در ۲ آوریل در لوزان سویس آغاز شد و گرچه به گفته مقامات آمریکایی پیشرفت قابل توجهی در دو بخش سیاسی و فنی توافقنامه دیده می شود اما چالش بر سر موضوعات کلیدی همچنان ادامه دارد.

موضوع بازرسی از مراکز نظامی مشکوک و همچنین مصاحبه با دانشمندان ایران، دو چالش عمده در نشستهای اخیر مذاکره کنندگان ایرانی و نمایندگان ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین بوده است. تهران با رد هردوی این تقاضاها، خواهان لغو تمام تحریم های وضع شده علیه ایران است.

بازرسی از تاسیسات نظامی ایران توسط کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و مصاحبه با دانشمندان ایران با این هدف انجام خواهد شد تا مشخص گردد آیا ایران به دنبال یک فعالیت هسته ای مخفی هست یا خیر.

ایران هرگونه جاه طلبی در زمینه تولید سلاح های هسته ای را رد می کند و همواره تاکید دارد که فعالیتهای هسته ایش یک برنامه کاملا صلح آمیز است.

مهلت مذاکره کنندگان برای تدوین این توافقنامه یک ماه دیگر در ۳۰ ژوئن به پایان خواهد رسید. ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که این مهلت را تمدید نخواهد کرد اما طرف فرانسوی که خواهان اعمال محدودیتهای سخت تری علیه ایران است، با تمدید زمان تدوین پیش نویس موافق است.

این گفتگوها پنج شنبه آینده در وین ادامه خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز نشست سوئیس برای صلح اوکراین؛ زلنسکی در غیبت پوتین و دیگران شانس خود را امتحان می‌کند

پیش از نشست صلح ژنو؛ خلبانان سوئیس جنگنده‌ها را در بزرگراه فرود آوردند

محققان سوئیسی ادعا می‌کنند ژلی اختراع کرده‌اند که نوشیدن الکل برای بدن را بی‌ضرر می‌کند