فیفای بزرگ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیفای بزرگ

مرکز اجرایی فیفای بزرگ، فرمانروای جهان فوتبال در زوریخ سویس واقع است. فیفا بیش از یک قرن پیش در ۲۱ ماه مه سال ۱۹۰۴میلادی، توسط نمایندگانی از کشورهای بلژیک، دانمارک، فرانسه، هلند، اسپانیا، سوئد و سوئیس، در پاریس بنیانگذاری شد. انگلستان به عنوان مُبدع ورزش فوتبال، یک سال بعد به این فدراسیون پیوست. از آن پس فدراسیون جهانی فوتبال پیوسته گسترش یافته است.

امروز، خانواده فیفا (که خلاصه عبارت “بنیاد فدراسیون بین المللی فوتبال” به زبان فرانسه است) با داشتن ۲۰۹ عضو حتی از سازمان ملل متحد با ۱۹۳ عضو بزرگتر است.

فیفا با قدرت تمام بر پرطرفدارترین ورزش جهان حکمرانی می کند. گمان می رود که قریب ۵۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان با فوتبال در ارتباط هستند؛ از بازیکنان گرفته تا هواداران تیم ها و مدیران باشگاه ها.

مأموریت اصلی فیفا تضمین فراگیر شدن فوتبال، احترام به قوانین آن و پیشگیری از پیدایش لیگ ها و مسابقات مستقل از این فدراسیون است.

مهمترین رویدادی که توسط فیفا برگزار می شود، جام جهانی است که عظمیم ترین منبع درآمد این نهاد نیز هست. درآمدی که به صدها میلیون یورو می رسد. حساب های بانکی فیفا رقم ۱.۴ میلیارد یورو را نشان می دهند، درآمدی که بیشترِ آن حاصلِ حق پخش تلویزیونیِ بازی ها است.

جام جهانیِ سال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی به عنوان بزرگترین مسابقاتی که تاکنون برگزار شده است ۲.۲ میلیون یورو از راه حق پخش تلویزیونی درآمد داشته است. نزدیک به نود درصد درآمد فیفا از راه حق پخش مسابقات جام جهانی است.

اما فیفا به این همه پول چه می کند؟ هفتاد درصد از درآمدهای فیفا به طور رسمی، صرف برنامه های توسعه و برگزاری مسابقات می شود.