حکم زندان برای دو متهم پرونده جنجالی بتانکور در فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حکم زندان برای دو متهم پرونده جنجالی بتانکور در فرانسه

دادگاه کیفری بوردو در فرانسه روز پنجشنبه فرانسوا ماری بانیه، عکاس و پاتریک دومستر، مدیر مالی لیلییان بتانکور را به زندان محکوم کرد.

لیلییان بتانکور یکی از ثروتمندترین افراد فرانسه است که ثروت شرکت لورئال را که به تولید لوازم زیبایی می پردازد به ارث برده است. بانیه که به سه سال زندان محکوم شد متهم است که از دست و دلبازی لیلییان بتانکور سوء استفاده کرده و مبلغی بالغ بر چهارصد میلیون یورو از او دریافت کرده است.

لومستر که اتهام سوء استفاده از ضعف لیلیین بتانکور را رد کرده بود نیز به سه سال زندان محکوم شد. او متهم بود که مبلغی بالغ بر ۱۲ میلیون یورو از بتانکور دریافت کرده است.

اریک ورت، وزیر بودجه سابق فرانسه در دولت نیکولا سارکوزی هم در این پرونده متهم بود اما تبرئه شد. او متهم بود که از لیلییان بتانکور برای تامین مالی تبلیغات انتخاباتی سارکوزی در سال ۲۰۰۷ سوء استفاده کرده است. او همچنین متهم بود که در ازای استخدام همسرش در شرکتی که به مدیریت سهام لورئال می پردازد، به بتانکورت در سال ۲۰۰۸ مدال لژیون دونور داده است. پیش از این نام سارکوزی هم در این پرونده مطرح شده بود اما در نهایت اتهامی متوجه او نشد.