Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فیفا زیر ذره بین مقامات قضایی آمریکا

فیفا زیر ذره بین مقامات قضایی آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه پایه های فیفا، فدراسیون بین المللی فوتبال به لرزه درآمد. ماموران پلیس شهر زوریخ سوئیس به درخواست مقامات قضایی آمریکا

آگهی

نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه پایه های فیفا، فدراسیون بین المللی فوتبال به لرزه درآمد. ماموران پلیس شهر زوریخ سوئیس به درخواست مقامات قضایی آمریکا به چند هتل لوکس این شهر رفتند و ۷ مقام ارشد فیفا را بازداشت کردند.

وزارت دادگستری آمریکا علیه ۹ مسئول عالیرتبه فدراسیون بین المللی فوتبال و ۵ مدیر بازرگانی و رسانه ای وابسته به این نهاد کیفرخواست صادر کرده است.

در میان بازداشت شدگان، نام افراد کلیدی و مهم فیفا همچون جفری وب و یوجینیو فیگوریدو، دو نائب رئیس این سازمان و همچنین ادواردو لی، رئیس فدراسیون فوتبال کاستاریکا و رافائل اسکیول، رئیس فدراسیون فوتبال ونزوئلا دیده می شود.

تحقیقات پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی این افراد را به دریافت رشوه و دادن امتیازهای رسانه ای و بازرگانی خارج از قواعد مرسوم متهم کرده است.

همواره فساد و تبانی بخش جدایی ناپذیر پرطرفدارترین ورزش جهان بوده است. کمیته اخلاقی فیفا در سال ۲۰۱۱ میلادی محمد بن همام، رئیس پیشین کنفدراسیون فوتبال آسیا را به دلیل پرداخت رشوه، از فعالیت حرفه ای در فوتبال محروم کرد.

انتخاب قطر به میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ میلادی نیز حاشیه های فراوانی داشت. تحقیقات گسترده مایکل گارسیا، وکیل فیفا درباره نحوه انتخاب روسیه و قطر به میزبانی دو جام جهانی پیش رو هم تا این لحظه به شکل عمومی منتشر نشده تا بیش از پیش کارشناسان ساختار بسته فیفا را به نقد بکشند.

گرچه سخنگوی فیفا گفته که سپ بلاتر هدف تحقیقات قضایی نیست، اما رسوایی کنونی می تواند پایه های کرسی ریاست بلاتر ۷۹ ساله را سست و انتخاب مجددش را در روز جمعه با مشکلاتی روبرو کند.

برای بررسی بیشتر موضوع فساد در فیفا، جوو آلین، گزارشگر یورونیوز با دیوید وبر، کارشناس مسائل اقتصادی حوزه فوتبال از دانشگاه وارویک گفتگو کرده است.

یورونیوز: گزارشها حاکی از آن است که دفتر اف بی آی در نیویورک برای پنج سال فعالیتهای فیفا را زیر نظر داشته است. این درحالیست که چند روز تا انتخابات ریاست فیفا بیشتر نمانده است. آیا بین این دو موضوع ارتباطی وجود دارد و یا تنها یک اتفاق است؟

دیوید وبر: یکی از چیزهایی که فیفا امروز به آن اشاره کرده اینست که این یک حمله سیاسی علیه آنها و یا تلاشی از پیش برنامه ریزی شده برای متوقف ساختن انتخاباتی است که بسیاری از مردم از پیش نتیجه اش را پیش بینی می کردند. فهمیدنی و منطقی است که اف بی آی می گوید این دستگیریها را در این زمان انجام داده است، برای اینکه همگی افراد دستگیر شده، در زوریخ و در یک هتل بوده اند و مقامات اف بی آی احتمالا تحقیقاتشان را با مسئولان سوییسی هماهنگ کرده بودند. بنابرین مشکل می توان گفت که این اتفاق برنامه ریزی شده بوده و یا تصادفی است.

یورونیوز: امیر علی بن الحسین، شاهزاده اردنی، رقیب سپ بلاتر این اتفاق را “روزی غمگین برای فوتبال” توصیف کرده است. نظر شما چیست؟

دیوید وبر: به گمانم روزی غمگین برای فوتبال است ولی احتمالا نه برای همان دلایلی که شاهزاده اردن نظرش است. جالب است که او به این دیدگاه رسیده و معتقد است که فوتبال به یک هدایت و رهبری قوی نیاز دارد، رهبری قوی نیاز به پذیرش مسئولیت دارد. خواه یا ناخواه، شاهزاده اردن به دنبال رهبری فیفاست، باید منتظر پذیرش مسئولیت بود. ولی فکر می کنم که روزی غمگین برای فوتبال است و از میان کسانی که به این داستان مربوط می شوند، کسی متعجب نیست. از حدود ۲۰ سال پیش، میزان فساد در فیفا با سند و مدرک به خوبی مشخص شده است. روز غمگینی است نه به این خاطر که این ماجرا برملا شده، بلکه به این دلیل که این همه به درازا کشیده شده است.

یورونیوز: دادستان کل آمریکا گفته فساد گسترده، نظام یافته و ریشه دار است. آیا فکر می کنید سپ بلاتر در این ماجرا دستی داشته و اگر آری، می تواند از این ادعای تازه جان سالم بدر برد؟

دیوید وبر: در ۱۷ سال گذشته، سپ بلاتر آسیب ناپذیر بوده است. تا این لحظه هیچ چیز نتوانسته آسیبی به او برساند. متعجب نخواهم شد اگر بتواند از این ماجرا خودش را کنار بکشد ولی پرسشهای اساسی پیش روست که باید از ریاست فیفا پرسیده شود و چه زمانی بهتر از کنگره فیفا که قرار است دو روز آینده برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا رسوایی مالی، شکست خانگی فیفا را رقم می زند؟

فساد مالی در فیفا و تردید در میزبانی روسیه در بازیهای جام جهانی

یوفا خواستار به تاخیر افتادن انتخابات فیفا شد