Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا رسوایی مالی، شکست خانگی فیفا را رقم می زند؟

آیا رسوایی مالی، شکست خانگی فیفا را رقم می زند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا با بحران جدیدی روبروست. هفت نفر از مدیران ارشد این فدراسیون از جمله جفری وب، معاون فیفا و رییس کنفدراسیون کونگاکاف، روز چهارشنبه به درخواست وزارت دادگستری آمریکا توسط پلیس سوییس در زوریخ دستگیر شدند.

این افراد متهم به واگذاری حق پخش بازیهای بین المللی و اهدای میزبانی جام جهانی فوتبال در قبال دریافت رشوه های میلیونی هستند.

پای پلیس فدرال آمریکا نیز به این پرونده کشیده شده و بنا به گفتۀ اف بی آی، تاکنون ۱۴ نفر در اروپا و آمریکا در این رابطه دستگیر شده اند. دادگستری آمریکا نیز کیفرخواستی را علیه این ۱۴ نفر صادر کرده است.

دفاتر فدراسیون فوتبال کشورهای آمریکا و حوزۀ کارائیب موسوم به کونکاکاف در میامی نیز توسط اف بی آی مورد بازرسی قرار گرفته و بنا به گفتۀ دستگاه قضایی آمریکا، دستگیری های مذکور در نتیجۀ تحقیقات گستردۀ پلیس فدرال آمریکا طی سه سال گذشته در رابطه با فساد مالی و پولشویی در فیفا ممکن شده است.

برخی از شرکت های ورزشی از جمله نایک نیز متهم هستند که در قبال پرداخت رشوه به مقامات فیفا، امتیاز تبلیغات رسمی در بازیهای جام جهانی را به دست آورده اند.

نحوۀ انتخاب کشورهایی مثل روسیه و قطر برای میزبانی بازیهای جام جهانی دو دورۀ آینده نیز تحت الشعاع این رسوایی مالی قرار گرفته اما سخنگوی فیفا ضمن تاکید بر اینکه انتخاب این دو کشور به درستی صورت گرفته است، از برگزاری این مسابقات طبق برنامه در این کشورها خبر داد.

آندره مارتی، سخنگوی دادستانی سوییس در رابطه با دستگیری های روز چهارشنبه در زوریخ گفت: «پروندۀ قضایی مفتوح در امریکا در رابطه با امتیاز پخش تلویزیونی بازی ها در رابطه با بازیهای انجام شده در ایالات متحدۀ آمریکا و آمریکای جنوبی است. بخش تحقیقات در سوییس به بازیهای جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ مربوط می شود که توسط پلیس این کشور در حال انجام است.»

مقامات فیفا در حال حاضر به منظور شرکت در کنگرۀ این فدراسیون و انتخاب رئیس جدید فیفا در شهر زوریخ به سر می برند و به نظر می رسد دستگیری ۱۴ نفر از روسای فیفا، این مساله و دیگر امور این نهاد بین المللی را تحت تاثیر قرار دهد. با اینحال، سخنگوی فدراسیون فوتبال اعلام کرده است این انتخابات طبق برنامه ریزی قبلی به پیش خواهد رفت و روز جمعه، چهرۀ جدید رئیس فیفا مشخص خواهد شد.

سخنگوی فیفا همچنین اعلام کرده است سپ بلاتر، رئیس کنونی فدراسیون فوتبال و همچنین جروم والکه، دبیر کل فیفا هدف هیچ نوع از تحقیقات قضایی نیستند.

از اوگنیو فیگوئردو رئیس فدراسیون اروگوئه، رافائل اسکوئیول رئیس فدراسیون ونزوئلا، دورادو لی رئیس فدراسیون کاستاریکا، اخوسه ماریا مارین، رئیس سابق فدراسیون برزیل، خولیو روچو مامور توسعه فیفا و نیکولاس لئوز، رئیس سابق فدراسیون آمریکا جنوبی می توان به عنوان تعدادی از دستگیر شدگان نام برد.

رسانه های اروپایی و خبرگزاری ها میزان رشوه های دریافتی از سوی این افراد را بالغ بر ۲۰۰ میلیون یورو تخمین می زنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غیبت سپ بلاتر در انظار عمومی

فساد مالی در فیفا و تردید در میزبانی روسیه در بازیهای جام جهانی

یوفا خواستار به تاخیر افتادن انتخابات فیفا شد