چین جای پای خود را در دریای جنوبی این کشور محکم می کند

چین جای پای خود را در دریای جنوبی این کشور محکم می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار یک راهبرد دفاع دریایی تازه از سوی چین در روز سه شنبه و برگزاری یک جشن بزرگ برای دو فانوس دریایی تازه ساز این کشور در آبهای مورد مناقشه دریای

آگهی

انتشار یک راهبرد دفاع دریایی تازه از سوی چین در روز سه شنبه و برگزاری یک جشن بزرگ برای دو فانوس دریایی تازه ساز این کشور در آبهای مورد مناقشه دریای جنوبی چین، سبب افزایش نگرانی های کشورهای همسایه این دریا شده است.

جمهوری خلق چین تقریباً بر کل این دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هر یک بر بخشهایی از آن ادعای مالکیت دارند. همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «چین در ساختن فانوسهای دریایی بر روی آبسنگ های هیوانگ و شیگوا در جزایر اسپارتلی، وظایف و مسئولیت های بین المللی مهمی را بر عهده گرفته است. این فانوسهای دریایی در آینده کشتیرانی مطمئن تر را فراهم کرده و برای کشتیهای این منطقه خدمات امدادی فراهم می کننتد که سبب بهبودی امنیت کشتیرانی در دریای جنوبی چین می شود. چین در گام بعدی خود به منظور بهتر خدمت کردن به کشورهای حاشیه این دریا و به وسایل نقلیه کشورهای دیگر که از این دریا می گذرند، به ساختن دیگر تسهیلات شهری ادمه خواهد داد.»

وزیر دفاع فیلیپین از ایالات متحده خواست که متحد خود را در زمینه تحولات اخیر در دریای جنوبی چین یاری کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: «احساس می کنم که اخیراً اضطراب برخی از افراد در فیلیپین اوج می گیرد. چین پیش تر موضع خود را نسبت به این مسأله اعلام کرده است. می خواهم دوستانه به فیلیپین یادآوری کنم که چین به کشورهای کوچک زور نمی گوید. همزمان به این اعتقاد داریم که کشورهای کوچک هم نباید پی در پی و بی دلیل مشکل ایجاد کنند. طبیعی است که در این مناطق دشواریهایی برای زندگی وجود داشته باشد. امیدواریم که فیلیپین از تحریک چین دست بردارد و برای حل مشکلات به مسیر بحث و مذاکره برگردد.»

ایالات متحده آمریکا در هفته های اخیر درباره فعالیتهای ساختاری چین در دریای جنوبی این کشور درگیری هایی داشته است. وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون بر این باور است که این فعالیت ها برای تثبیت کردن ادعای چین درباره مالکیت بخش اعظم این دریا است و نگران آن است که چین ناحیه ای را در این دریا به انحصار خود در آورد که سبب محدودیت حرکت کشتی ها و هواپیماها در این منطفه شود.

آمریکا این دریا را از آبهای بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیردریایی هایش در رفت وآمد در این دریا تاکید می ورزد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی آمریکا از افزایش قدرت پکن در دریای چین

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟