نشست روسای ارتش کشورهای عربی برای تشکیل یک نیروی نظامی مشترک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نشست روسای ارتش کشورهای عربی برای تشکیل یک نیروی نظامی مشترک

روسای ستاد مشترک نیروهای مسلح کشورهای عربی روز یکشنبه در قاهره دومین روز از نشست خود را برای بررسی طرح چگونگی تشکیل یک نیروی نظامی مشترک عربی آغاز کردند. هدف از تشکیل این نیرو مقابله با تهدیدهای تروریستی و نیز رویارویی با سازمان های فعال تروریستی در بسیاری از کشورهای عربی عنوان شده است.

طرح تشکیل این نیروی مشترک نظامی پیش از این بیست و نه ماه مارس در نشست شرم الشیخ به تصویب رسیده بود و طبق این مصوبه قرار است این نیرو حداکثر تا بیست و نهم ژوئیه شکل بگیرد.

مراد فتحی یکی از کارشناسان نظامی حاضر در این نشست می گوید: «این نیروی مشترک منعکس کننده اراده و خواست برخی از کشورهای عربی جهت حمایت از تشکیل یک نیروی امنیت ملی عرب و مبارزه با گروههای تروریستی است. این نیرو همچنین می تواند به عنوان یک نیروی امداد رسان در موقع ضروری نظیر بلایای طبیعی وارد عمل شود.»

روسای ستادهای مشترک هجده کشور عضو اتحادیه عربی منهای سوریه که کرسی اش از سه سال پیش در این اتحادیه خالی است در نشست قاهره شرکت داشتند.

در گزارش خبرنگار یورونیوز از قاهره آمده است: «تشکیل این نیرو برای مبارزه با تروریسم که به نظر می رسد دامنه آن در جهان عرب در حال گسترش است، ضروری به نظر می رسد اما با توجه به اختلافات سیاسی موجود در میان کشورهای عربی تاسیس این نیرو با دشواری های بزرگی روبرو است.»

یکی از مهمترین چالش های موجود در کشورهای عرب به خصوص در خاورمیانه گسترش نفوذ گروه موسوم به دولت اسلامی و کنترل بخش های بزرگی از خاک عراق و سوریه توسط این گروه تروریستی است. به این مجموعه میتوان جنگ داخلی در یمن و نیز مداخله نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان در این کشور را افزود.