Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ظریف: هیچ کشوری نباید در گفتگوهای صلح یمن دخالت کند

ظریف: هیچ کشوری نباید در گفتگوهای صلح یمن دخالت کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران از ابتکاراتی که در آن همه گروه های یمنی را پای میز مذاکره بیاورد حمایت می کند و معتقد است جز گروه های یمنی هیچ کشوری نباید در گفتگوها حاضر باشد.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای ظریف روز جمعه در جریان دیدار با اسماعیل ولد شیخ احمد، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل و دبیرکل آن نقش مستقل و فعالی را در بحران این کشور ایفا کنند.

هفته گذشته، نمایندگان کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس در جریان نشستی که با حضور آقای شیخ احمد برگزار شده بود، مخالفت خود را با هرگونه حضور ایران در گفتگوهای صلح یمن اعلام کرده بودند.

وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از بحران انسانی در یمن، از کمبود کمک های بشردوستانه ارسالی به این کشور در جریان آتش بس پنج روزه هفته گذشته، ابراز ناخرسندی کرد.

عربستان سعودی و متحدانش از بیست و پنجم ماه مارس تا کنون، شهر ها و مناطق محل استقرار شبه نظامیانِ زیدی حوثی و پایگاه های ارتش یمن را بمباران می کنند. کشورهای عضو این ائتلاف نظامی، ایران را به حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثی ها متهم می کنند.

اجازه بازرسی نظامی داده نمی شود

وزیر امور خارجه ایران در همین روز، درباره روند نگارش توافقنامه نهایی میان ایران و گروه ۵+۱ گفت: «تیم مذاکره کننده هسته ای ایران خود را مقید به حفظ خطوط قرمز نظام در تمام مباحث مذاکرات هسته ای از جمله فردو می داند.»

آقای ظریف درباره موضوع بازرسی از تأسیسات نظامی، هم گفته است: «قطعا اجازه زیاده خواهی به طرف های غربی در بحث مذاکرات هسته ای نمی دهیم.»

پس از اعلام مخالفت شدید آیت الله خامنه ای با بازرسی از مراکز نظامی در چارچوب توافق هسته ای، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز دولت را موظف به تبعیت از فرمان رهبر دانسته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟