نجات جان بخشی از مهاجران میانماری و بنگلادشی گرفتار در دریا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نجات جان بخشی از مهاجران میانماری و بنگلادشی گرفتار در دریا

بخشی از مهاجران می انماری و بنگلادشی که در میان دریا گرفتار شده بودند، سرانجام به خشکی رسیدند. اندونزی اولین کشوری بود که موقتا از آن ها پذیرایی کرد. تا پیش از این دولت اندونزی قصد نجات این مهاجران را نداشت اما تحت فشار جامعه جهانی و پس از انتشار تصاویر فاجعه بار مهاجران در دریا، اندونزی و مالزی پذیرفتند تا این مهاجران را نجات دهند.

یکی از مهاجران می گوید: «دیگر قایقمان بنزین نداشت، بالگردی آمد و برایمان در دریا کیشه های برنج انداخت. نهایتا یک کشتی تایلندی بود که ما را نجات داد و به ساحل رساند.»

تایلند، مالزی و اندونزی پذیرای بیش از ۳۰۰۰ مهاجر می انماری و بنگلادشی شده اند که اکثریت آن ها را مسلمانان روهینگیای می انمار تشکیل می دهند. مسلمانانی که اقلیت مذهبی در می انمار بودایی هستند و مورد شدید ترین تبعیضهای انسانی و کشتار جمعی قرار می گیرند.

سه کشور تایلند و مالزی و اندونزی فشار زیادی به مقاماتی می انماری آورده اند تا به هر ترتیب از کشتار و شکنجه اقلیت روهینگیا دست بردارند. شکنجه مسلمانان می انمار سالهاست که ادامه دارد اما در ماههای اخیر شدید تر شده است و بسیاری از این مسلمانان را وادار به مهاجرت های ناگزیر کرده است. دولت می انمار اعلام کرده است که بزودی نشستی برای بحث و گفتگو و یافتن راه حل در این باره در بانکوک تایلند برگزار خواهد شد.