Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیشروی های داعش در عراق و سوریه؛ دیدگاه های شما

پیشروی های داعش در عراق و سوریه؛ دیدگاه های شما
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تصرف شهر رمادی عراق توسط نیروهای داعش، بزرگترین دستاورد این گروه از زمان اشغال موصل در تابستان سال گذشته ارزیابی می شود. نیروهای پرشمار این گروه همزمان با حمله به رمادی، در سوریه نیز پس از چند روز نبرد با ارتش این کشور، شهر تاریخی پالمیرا را تصرف کرد.

با وجود حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و همچنین عملیات متعدد نیروهای مسلح عراق، موفقیت های گروه «دولت اسلامی» در هفته های اخیر نشان داد که داعش آنچنان تضعیف نشده است.

دیدگاه های مخاطبان یورونیوز در شبکه های اجتماعی درباره این موضوع را با دکتر مهرداد خوانساری، کارشناس مسائل خاورمیانه میان گذاشتیم.

ائتلاف بین المللی جدیت لازم را برای نابودی داعش ندارد

آقای خوانساری درباره عدم موفقیت چشمگیر ائتلاف بین المللی در مبارزه با داعش گفت که این ائتلاف جدیت لازم برای از بین بردن این گروه را ندارد.

وی وضعیت داعش در عراق را با وضعیت همین گروه در سوریه متفاوت ارزیابی کرد و گفت: «در عراق فضا علیه داعش است اما در سوریه که ۷۰ درصد جمعیت سنی مذهب هستند، فضا به نفع این گروه است.»

مهمان برنامه «همراه با یورونیوز» در توضیح ناتوانی اعضای ائتلاف برای رسیدن به تصمیم واحد برای سرنگونی داعش گفت: «در سوریه دشمنی اعضای ائتلاف با بشار اسد بیشتر از دشمنی با داعش است و یا عربستان سعودی بیشتر درصدد سرنگونی دولت بشار اسد است تا سرنگونی داعش. ترکیه هم بیشتر دنبال سرنگونی دولت اسد است.»

این کارشناس مقیم لندن به بیم سنی های عراق هم اشاره کرد که می ترسند در صورت سرنگونی داعش با شیعه های افراطی طرف مواجه شوند.

داعش تهدیدی جدی برای منافع ملی ایران است

وی معتقد است که جلوگیری از پیشرفت داعش در عراق و سوریه به نفع منافع ملی ایران است. منافع ملی ایران دیکته می کند که نباید چنین نیرویی در عراق و سوریه سلطه داشته باشد و بخواهد توازن منطقه را برهم زند چون به هم زدن این توازن به ضرر اهداف ایران است.

آقای خوانساری تهدید داعش را برای امنیت در خاورمیانه بسیار جدی ارزیابی کرد و گفت: «باید کشورهای منطقه اختلاف های فردی را کنار بگذارند و روی یک استراتژی واحد و مشخص برای جلوگیری از پیشرفت داعش تمرکز کنند چراکه این گروه می تواند ثبات تمام منطقه را برای همیشه برهم بزند.»

برای مشاهده این برنامه روی ویدئو کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد