«تودیع طلایی» نمایندگان پارلمان اروپا؛ هزینه ای بالغ بر ۲۷.۶ میلیون یورو

«تودیع طلایی» نمایندگان پارلمان اروپا؛ هزینه ای بالغ بر ۲۷.۶ میلیون یورو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان پارلمان اروپا که در دو سال گذشته کرسی هایشان را از دست داده اند یا ترک کرده اند، برای این اتحادیه هزینه ای بالغ بر ۲۷.۶ میلیون یورو در

آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا که در دو سال گذشته کرسی هایشان را از دست داده اند یا ترک کرده اند، برای این اتحادیه هزینه ای بالغ بر ۲۷.۶ میلیون یورو در برداشته است. این مبلغ، بیشتر از کمکهایی است که این اتحادیه برای کمک به زلزله زدگان نپال فرستاده است.

پولی که به این نمایندگان پرداخت می شود، «هزینه انتقالی» نام دارد و از شش سال پیش تاکنون به مبلغی حدود ۴۰.۸ میلیون یورو بالغ می شود.

آمار و ارقام منتشر شده از سوی پارلمان اروپا نشان می دهد که این نهاد بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ مبلغی بالغ بر ۱۳.۲ میلیون یورو در این ارتباط پرداخته است در حالی که مبلغ ۲۷.۶ میلیون یورو بودجه ای است که برای سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در نظر گرفته شده است.

کمیسیون اروپا در ابتدای زلزله نپال (۲۵ آوریل) مبلغ ۳ میلیون یورو به این کشور کمک کرد و کمی بعد این مبلغ را به ۲۲.۶ میلیون دلار افزایش داد.

هر نماینده اتحادیه اروپا سالانه ۹۶ هزار یورو حقوق می گیرد و هنگامی که پست خود را ترک می کند به ازای هر یک سالی که عضو پارلمان بوده، یک ماه حقوق کسب می کند.

حداقل مبلغ «هزینه انتقالی» شش ماه حقوق و حداکثر دو سال برای نمایندگان با سابقه است.

منتقدان می گویند که بروکسل نشینان با وجود برخورداری از این مزایا، قواعد متفاوتی برای بقیه اروپا وضع می کنند و از دولت های عضو می خواهند حقوق هایشان را متعادل و صرفه جویی پیشه کنند در حالیکه از مزایای سخاوتمندانه عضو اتحادیه بودن استفاده می کنند.

با این حال آندرو داف، نماینده پیشین پارلمان اروپا که در سال ۲۰۱۴ از پارلمان خارج شده به یورونیوز می گوید این مزایا «مفید و منصفانه» است.

کریستوفر هاوار تحلیلگر ارشد سیاسی می گوید: «با توجه به اینکه این نمایندگان دوباره انتخاب نمی شوند و هزینه های بستن دفاتر و بازگشت به کشورهایشان بر آنها تحمیل می شود، می توان گفت بخشی از این مزایا قابل توجیهند. با اینحال با توجه به فشارهایی که برای کاهش هزینه های عمومی در اروپا و در سطح دولتهای عضو وجود دارد، پارلمان اروپا باید نشان دهد که برای پول ارزش قائل است و این پرداخت ها بعنوان پاداشی برای شکست این نمایندگان تلقی نشود.

هر عضو پارلمان اروپا که مدت زمان درازی نماینده بوده و بعد بازنشسته شده، چیزی بیشتر از حق بازنشستگی دریافت می کند که اگر این مبلغ در ارتباط با بستن دفاترشان نباشد، بعنوان پرداخت سخاوتمندانه تلقی خواهد شد. این پرداخت ها باید با هزینه هایی که آنها دارند مرتبط شود و نه مزایای اضافی یا بعنوان خداحافظی طلایی. بنابراین باید فاکتورها و رسیدها همانند کسی که در یک شرکت خصوصی کار می کند، کنترل شود. در این شرایط اگر یک نماینده پارلمان هزینه هایی بخاطر عدم انتخابش در انتخابات داشته، دلیلی وجود ندارد که رسید این هزینه ها ارائه نشود. اتحادیه اروپا همواره درباره کاهش هزینه های عمومی و حرکت به سمت متعادل کرده بودجه ها صحبت می کند اما وقتی نوبت بروکسل می شود، معیارهایشان تغییر می کند.»

اما آندرو داف نماینده پیشین اتحادیه اروپا دریافت صورتحساب برای هزینه های انتقالی را «مزخرفات بوروکراتیک» می داند و می گوید: «این مزایا، بخشی از دستمزد نهایی نمایندگان است که به ازای هر سال خدمت، یک ماه حقوق دریافت می کنند. بنابراین مثلا من ۱۵ ماه حقوق دریافت می کنم. موضوع خیلی ساده و عادلانه است. وقتی این کمک هزینه های عمومی پرداخت شد دیگر پرداخت بیشتری برای هزینه ها وجود ندارد. این مزایا کمک بزرگی برای من و بسیاری از دیگر نمایندگان پیشین اتحادیه اروپاست که احتمالا در خارج از فضای سیاسی، بیکار خواهند بود. من بعنوان یک نماینده سابق، همچنان به کارم برای ساختن اتحادیه اروپایی قوی ادامه می دهم.»

سخنگوی پارلمان اروپا در این باره می گوید: «کمک هزینه های انتقالی و یا مزایای پایان مسوولیت، مزیت مشترکی برای اعضای هر
پارلمانی است و این موضوع فقط مخصوص پارلمان اروپا نیست. اعضای هر پارلمانی می توانند خواستار این مزایا باشند بخاطر اینکه آنها حق ندارند از مزایای بیکاری یا مزایای مشابه استفاده کنند. نکته دیگر اینکه این کمک هزینه ها در صورتی که یک نماینده پارلمان اروپا حکم کاری در پارلمان دیگری یا دفتر کاری داشته باشد، پرداخت نمی شود. اگر عضو پارلمان همزمان به سن پیری یا بازنشستگی رسیده باشد نمی توان هر دو مزایا را دریافت کند و باید بین این مزایا یکی را انتخاب کند.»

بر اساس داده های پارلمان اروپا، در سال ۲۰۱۵ تاکنون ۷ نماینده پارلمان را ترک کرده اند و تا ماه ژوئیه آینده ۱۶ عضو جدید وارد پارلمان می شوند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا، بیش از نیمی از نمایندگان اتحادیه اروپا یعنی ۴۱۲ نفر در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی کرسی هایشان را در پارلمان از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد

ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت

کشاورزان خشمگین و ناراضی اروپایی به بروکسل رسیدند