رفعت چوباروف: تاتارهای کریمه مجبور به ترک سرزمین مادری هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رفعت چوباروف: تاتارهای کریمه مجبور به ترک سرزمین مادری هستند

هفتادویکمین سالگرد رانده شدن تاتارهای کریمه همزمان در این شبه جزیرۀ جدا شده از اوکراین و کی یف، پایتخت این کشور برگزار شد. در کریمه، این مراسم در منطقه ای به نام سیرن و در محل بنای یادبود رانده شدن تاتارها از این بخش از خاک اوکراین و با حضور تعدادی از مردم و مقامات این شبه جزیره برگزار شد.

سرگئی آکسیونوف، نخست وزیر کریمه در این مراسم گفت: «تاتارهای کریمه به سرزمین تاریخی و مادری خود بازگشته اند. این اتفاق در زمان اتحاد جماهیر شوروی افتاد و امروز، زیر پرچم روسیه متقاعد شده ایم که دوستی ما قوی تر خواهد بود و با هم کریمۀ جدیدی خواهیم ساخت.»

در کی یف، پایتخت اوکراین نیز تعدادی از تاتارهای ساکن این شهر با تجمع در میدان اروپا که مظهر انقلاب ضدروسی در این کشور است، هفتادویکمین سالگرد رانده شدن تاتارها از کریمه را گرامی داشتند.

در این مراسم، رفعت چوباروف، رهبر مسلمانان تاتار کریمه نیز، با اشاره به اینکه تاتارها اکنون در مقابل مقامات اشغالگر روسی قرار گرفته اند، گفت: «امروز تاتارهای کریمه در حالی بدترین روز تاریخ خودشان را در گذشته مرور می کنند که در مقابل مقامات اشغالگر روسیه قرار دارند. دولت متجاوز در کریمه فشارهای روحی و فیزیکی خود را علیه بومیان کریمه آغاز کرده است و آنها را مجبور می کند سرزمین مادری خود را ترک کنند.»

کل جمعیت تاتارهای دنیا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر تنها در کریمه زندگی می کنند. در سال ۱۹۴۴ و بعد از خارج کردن این منطقه از اشغال آلمان نازی، تاتارهای کریمه به دستور استالین از این شبه جزیره رانده شده و در منطقۀ آسیای مرکزی اسکان داده شدند.

امروزه، تاتارها در کشورهایی مانند ترکیه، ازبکستان، رومانی، بلغارستان و قزاقستان پراکنده اند و زبان اصلی آنها نیز تاتاری کریمه و ترکی است.

مذهب اصلی تاتارها اسلام است اما تعدادی از تاتارها مسیحی و پیرو کلیسای ارتدوکس هستند.