Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر کشور: متهم پرونده مهاباد نیروی امنیتی نبوده است

وزیر کشور: متهم پرونده مهاباد نیروی امنیتی نبوده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر کشور ایران می گوید، فرد متهم در جریان حادثه مهاباد نیروی امنیتی و سیاسی نبوده و هیچ رابطه استخدامی دولتی نیز نداشته است.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران درباره اتفاقاتی که در شهرستان مهاباد رخ داد اظهار داشت: فرد متهم در حال حاضر در اختیار نیروهای قضایی است و یک نیروی کارشناس تخصصی است که برای ارزیابی رفاه هتل‌ها گزارش تهیه می کرده است.

وی همچنین درباره وضعیت پرونده قضایی این فرد گفت: «این موضوع از جهات مختلف قابل بررسی است اصل مسئله یک موضوع شخصی بوده و نوع رابطه‌ای که متوفی با فرد خواستگارش داشته است این در شرایطی قرار می گیرد که این اتفاق می افتد و به علت نگرانی و ترس متوفی سعی می کند از پنجره هتل بیرون رود و نمی تواند خود را کنترل کند و این اتفاق رخ می دهد.»

اخبار مبنی بر خودکشی دختری به نام فریناز خسروانی طی هفته گذشته اعتراض هایی را در شهر مهاباد در پی داشت . به گزارش خبرگزاری کردپا، ده‌ها تن نیز در جریان این اعتراض‌ها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

این خبرگزاری همچنین در گزارشی نوشته بود که فریناز خسروانی که مهماندار هتل تارای مهاباد بود، برای فرار از تعرض یک کارمند اداره اطلاعات، خود را از طبقه چهارم هتل پایین انداخته و خودکشی کرده است.

با این حال وزیر کشور ایران مطالب ارایه شده در رسانه‌ها را تحریک افکار عمومی نامید و افزود: « یک عده که تحریک و تهیج شده بودند عمدتا جوانان مهابادی بودند و در مقابل هتل تجمع کرده و شیشه‌های هتل را می شکنند و دست به آتش سوزی می زنند ومردم نیز به علت کنجکاوی در آن محل جمع می شوند و جمعیت انبوهی را تشکیل می دهند.»
برادر فریناز خسروانی در گفت و گو با سایت روزآنلاین گفته است که تجمع‌های هفته گذشته در مهاباد کاملا خودجوش بوده و از جانب مردم برگزار شده بود.
همزمان با تجمع‌های روز پنجشنبه در مهاباد ، سازمان عفو بین الملل نیز در نامه‌ای از نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش ایران خواسته بود که در مقابله با معترضان خویشتن داری کند.

در بخشی از این نامه آمده است “ پلیس باید از استفاده بیش از حد از زور و اجبار برای مقابله با تجمع کنندگان خودداری کند و مجریان قانون باید از حق خود در استفاده از زور بر اساس استانداردهای بین المللی موجود استفاده کنند.”

گزارش‌های رسمی حاکی از آنست که در درگیری‌های پنجشنبه گذشته دستکم ۲۵ تن از جمله هفت افسر پلیس مجروح شده اند.

بررسی آخرین پیامک‌های فریناز

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران نیز در گزارشی به بررسی ۲۵ پيامک رد و بدل شده بين متهم و دختر مهماندار پرداخته است . در این گزارش آمده است که بررسی‌ها نشان مي دهد که متهم، دختر جوان را به اتاقش دعوت کرده است، متهم نيز در اين رابطه اعتراف کرد که چند دقيقه پس از حضور مهماندار هتل در اتاق و گفت وگوي آن دو با يکديگر، رئيس هتل که متوجه عدم حضور کارمندش شد، تلفني ماجرا را به مادر او اطلاع مي دهد و مادر دختر جوان نيز با دخترش تماس مي گيرد و او را در جريان اين که رئيس هتل دنبالش مي گردد، قرار مي دهد. پس از اين تماس، دختر جوان با يکي از همکارانش تماس مي گيرد تا “سر و گوشي آب دهد” و ماجرا را به وي اطلاع دهد.
فریناز پس زا آنکه متوجه می شود که رئیس هتل مشغول کنترل دوربين هاي مدار بسته است، تصميم مي گيرد اتاق را ترک کند و اين کار را از طريق بالکن‌ها انجام دهد. وي چند بالکن کناري را که هر يک حدود ٨٠ سانتيمتر با يکديگر فاصله داشته اند، طي مي کند و پس از آن تصميم مي گيرد که از طريق بالکن به طبقه پايين تر بپرد که پس از آويزان شدن از بالکن موفق به اين کار نشده و به پايين پرت مي شود.

توکل حیدری، رئيس کل دادگستري استان آذربايجان غربي نیز گفته است “معاينات پزشکي قانوني هرگونه شايعه در مورد تجاوز به دختر مهماندار را رد مي کند و نشان مي دهد که رابطه اي در اين حد بين او و متهم وجود نداشته است.”
اصلان حيدری، دادستان عمومي و انقلاب مهاباد نيز در رابطه با روند رسيدگي به اين حادثه گفت: پرونده اين حادثه به بازپرسي دادسراي مهاباد ارجاع شده و تحقيقات لازم در زمينه مرگ مشکوک اين دختر جوان با دقت کامل در حال انجام است.

به گزارش روز آنلاین، سلیمان خسروانی برادر فریناز نیز گفته است که فعلا ضرورت و لزومی برای واگذاری پرونده به وکیل ندیده ایم. چون فرماندار و رئیس دادگستری به ما قول مساعد داده اند که بصورت ویژه این پرونده پیگیری شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراسم تشییع رئیسی در بیرجند: تحقیقاتی در باره حادثه بالگرد همزمان با طرح ابهام‌ها در دست انجام است

سقوط بالگرد رئیسی و تلاش برای حفظ غرور ملی در عرصه دیپلماسی نظامی؛ پهپاد را ایران پیدا کرد یا ترکیه؟

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند