ریشه تاریخی درگیری های مقدونیه

ریشه تاریخی درگیری های مقدونیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مقدونیه، جمهوری سابق یوگوسلاوی چه می گذرد؟ هشت مأمور پلیس و نوزده شبه نظامی در درگیری های شهر کومانوو در شمال مقدونیه کشته شدند. اکثریت سکنه این

آگهی

در مقدونیه، جمهوری سابق یوگوسلاوی چه می گذرد؟

هشت مأمور پلیس و نوزده شبه نظامی در درگیری های شهر کومانوو در شمال مقدونیه کشته شدند.

اکثریت سکنه این شهر را آلبانیایی تبارها تشکیل می دهند. دولت ادعا می کند که آنها قصد حمله به مراکز دولتی را داشتند اما مخالفان می گویند که دولت با شعله ور ساختن اختلافات قومی می خواهد افکار عمومی را جنایتهای خود منحرف کند.

زمینه تاریخی

جمهوری مقدونیه تا سال ۲۰۰۱ به نام “جمهوری سابق یوگوسلاویی مقدونیه” در دنیا شناخته می شد. نام یک استان در شمال یونان نیز، مقدونیه است و از این رو بر اساس اعتراض یونان برای رفع هرگونه شبهه ای، بر این نام تأکید می شد. تلاش مقدونیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو تاکنون به علت مخالفت یونان به نتیجه نرسیده است.

یک چهارم جمعیت دو میلیونی مقدونیه را آلبانی تبارها تشکیل می دهند. مقدونیه در سال ۱۹۹۱ بصورت مسالمت آمیز استقلال یافت اما در سال ۲۰۰۱ ، زمانی که آلبانی تبارها به پشتوانه گروههای مسلح کوزوو خواستار استقلال بیشتر شدند، دستخوش خشونت گردید. آلبانی تبارها در دنباله این روند خشونتبار حقوق بیشتر و نمایندگانی بدست آوردند.

وضعیت کنونی مقدونیه

نیکولا گروسکی، نخست وزیر مقدونیه از سال ۲۰۰۶ ریاست دولت را به عهده دارد.

حزب مهم معرف آلبانیایی تبارهای مقدونیه با سابقه چریکی در ائتلاف حکومتی است.

خبرنگاران بدون مرزنخست وزیر مقدونیه را به محدود ساختن آزادی مطبوعات و سازمان عفو بین الملل او را به نقض حقوق بشر متهم می کنند، اما بیشترین اتهامها از جانب رهبر مخالفان زوران زائف متوجه دولت می شود که از زندانی شدن هزاران خبرنگار و منتقد سخن می گوید.

زوران زائف و طرفداران او مجلس را تحریم کرده اند و معتقدند که هدف عملکرد دولت اخیر، انحراف افکار عمومی و محدود کردن آزادیها است.

طرفداران نیکولا گروسکی ادعای مخالفان را بخشی از تلاش کشورهای همسایه برای ایجاد بی ثباتی کشور می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها