مخالفان می گویند اردوغان در آلمان برای انتخابات تبلیغ می کند

مخالفان می گویند اردوغان در آلمان برای انتخابات تبلیغ می کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالیکه یکماه به انتخابات پارلمانی در ترکیه باقیمانده، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور در سفر به آلمان و در جمع هزاران نفر از اتباع ترکیه از

آگهی

در حالیکه یکماه به انتخابات پارلمانی در ترکیه باقیمانده، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور در سفر به آلمان و در جمع هزاران نفر از اتباع ترکیه از آنها خواست به طور گسترده در انتخابات شرکت کنند.

در این تجمع که در ورزشگاهی در شهر کارلسروح برگزار شد، چهارده هزار نفر از ترک های آلمان شرکت داشتند. تحلیلگران این اقدام رییس جمهوری ترکیه را یک حرکت تبلیغاتی در آستانۀ انتخابات پارلمانی می دانند. این برنامه در حاشیۀ سفر رجب طیب اردوغان به آلمان و در قالب دیدار با جوانان ترک در این کشور صورت گرفته است.

یکی از جوانان حامی وی با بیان اینکه رجب طیب اردوغان چشم انداز خوبی برای جوانان ساخته، گفت: «به طور کلی او در اقداماتی که تاکنون انجام داده و وعده هایی که می دهد، چشم انداز خوبی به ما جوانان داده و این مهمترین مساله است.»

همزمان، نزدیک به ۴۰۰۰ نفر از مخالفان رییس جمهوری ترکیه نیز در محل برگزاری این تجمع گرده آمده و شعارهایی را در مخالفت با وی سر دادند. مخالفان، رجب طیب اردوغان را دشمن دموکراسی خواندند.

یکی از این مخالفان با اشاره به اینکه این سفر رییس جمهوری ترکیه یک اقدام تبلیغاتی است، گفت: «حضور رییس جمهوری ترکیه یک تبلیغ غیرقانونی برای انتخابات است و ما برای مخالفت با این مساله در اینجا جمع شده ایم. رییس جمهوری باید بی طرف بماند.»

به گفتۀ پلیس این شهر، در پایان این تجمع، درگیری هایی نیز میان مخالفان و هوادارن رجب طیب اردوغان بوجود آمد که اشاره ای به مجروحان یا دستگیرشدگان احتمالی نشده است.

در حال حاضر بیش از سه میلیون نفر از اتباع ترکیه در آلمان زندگی می کنند که بزرگترین جامعۀ ترک تبارهای ساکن اروپا محسوب می شود.

پیش از این تعدادی از مقامات ترکیه از جمله احمد داوود اوغلو، نخست وزیر این کشور و همچنین کمال قلیچ داراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه نیز برای دیدار با جمعیت ترک آلمان به این کشور سفر کرده بودند.

انتخابات پارلمانی در ترکیه روز هفتم ژوئن برگزار می شود و کسب اکثریت مجلس توسط حزب عدالت و توسعه، جایگاه رجب طیب اردوغان را مستحکم تر خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مهار تورم، بهره بانکی را به ۴۰ درصد رساند

فرار مغزها؛ معضل جدید آینده ترکیه

گزارش جدید اتحادیه اروپا درباره «آینده عضویت ترکیه»؛ متاثر از طرفداری اردوغان از حماس؟