حملات هوایی صنعا را لرزاند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حملات هوایی صنعا را لرزاند

جنگنده های ارتش ائتلاف کشورهای عرب بامداد یکشنبه مناطقی از صنعا، پایتخت یمن را هدف قرار دادند.

این یورش نظامی پیش از اعلام موافقت حوثی ها با طرح آتش بس پیشنهادی عربستان سعودی صورت گرفت. قرار است این آتش بس به مدت پنج روز و از سه شنبه برابر با دوازدهم ماه جاری میلادی آغاز شود.

عبدالله یکی از شهروندان صنعا و شاهد عینی این حمله هوایی گفت: «وقت نماز صبح سه حمله هوایی به مناطق غیرنظامی شد. مجروحان مردم عادی هستند. آنها هیچ رحمی به ما نکردند و ملک سلمان هم برای روزهای متمادی دست از سر ما برنخواهد داشت.»

در نخستین ساعات یکشنبه منطقه محل سکونت علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن در صنعا بمباران شد. گزارش ها حاکی است که وی و اعضای خانواده اش از سه حمله هوایی صورت گرفته جان به در برده اند.

پس از اعلام پذیرش آتش بس موقت از سوی شورشیان شیعه مذهب یمن مشهور به حوثی ها، خبرگزاری تسنیم خبر داد که قرار است یک کشتی ایرانی حامل محموله ای به وزن ۲هزار ۵۰۰ تن به همراه ۴۰ سرنشین بندرعباس را به قصد بندر الحدیده یمن ترک کند.

پس از شورش مسلحانه حوثی ها و به دست گرفتن کنترل پایتخت، ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی را علیه مواضع این گروه آغاز کرد. این حملات تاکنون جان بیش از هزار و ۳۰۰ تن را گرفته است و نگرانی آن وجود دارد که ۸۰ درصد جمعیت این کشور دچار قحطی مواد غذایی شوند.