سایه جنگ دوم جهانی در جنگلهای روسیه

سایه جنگ دوم جهانی در جنگلهای روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی از سالها پیش، تیمی از افراد داوطلب فصل بهار خود را در گل و لای جنگلهای روسیه می گذرانند و در تلاشند تا استخوانهای سربازان کشته شده در

آگهی

گزارش تفصیلی

از سالها پیش، تیمی از افراد داوطلب فصل بهار خود را در گل و لای جنگلهای روسیه می گذرانند و در تلاشند تا استخوانهای سربازان کشته شده در جنگ جهانی دوم را بازیابند.

در این مناطق جنگلی، استخوانهای متعلق به بیش از ۴ میلیون سرباز روسی وجود دارد که نزدیک به هفتاد سال پیش عازم مناطق جنگی کشورشان برای رویارویی با ارتش آلمان شدند. پس از گذشت چندین دهه، مابقی اجساد بیشترشان مفقود مانده و دفن نشده است. گروه جستجو در حال کاوش در ناحیه ای در ۳۰۰ کیلومتری غرب مسکو است.

کپسول حاوی مشخصات هویتی، کلاه، کلت کمری و نارنجک های پیدا شده در این ناحیه از روسیه اکنون متعلق به موزه ای است که در یکی از مدرسه های مسکو قرار دارد. بخت هر جستجوگر در حین کاوش، یافتن کپسول های کوچک فلزی همراه سربازان است که در داخل آن اطلاعات مربوط به هویت هر سرباز گنجانده شده است. اینگونه می توان نه تنها هویت سربازان که نشانی از وابستگان در قید حیات آن ها را نیز پیدا کرد.

مسئول تیم جستجو درباره یکی از این کپسولهای پیدا شده خاطره ای به یاد دارد: «در کپسول متعلق به یک سرباز به نام آندره ایوانویچ، آدرس محل سکونتش در یکی از دهکده های اطراف مسکو همراه با شماره خانه و نام کوچه ذکر شده بود. وقتی در باغ منزل را باز کردم پیرزنی را دیدم. از او پرسیدم که آیا آندره ایوانویچ را می شناخته که در اینجا زندگی می کرده است؟ او پاسخم داد که او همسرش بوده و پس از رفتن به جنگ در سال ۱۹۴۲ میلادی، دیگر از او خبری دریافت نکرده است.»

با اینهمه پیدا کردن کپسولهای کوچک فلزی همراه سربازان یا هر نشانه شناسایی دیگر اتفاقی نادر است. از میان دو هزار سرباز یافت شده، تنها ۷۴ تن از آنها شناسایی شده اند.

یکی از کاوشگران در مورد دشواری پیدا کردن نشانه ای برای شناسایی سربازان کشته شده می گوید: «خاک این ناحیه رسی و اسیدی است. برای همین هر چیزی در این خاک زود از هم می پاشد. تنها شاهد شبحی از بقایای سربازان هستیم. وقتی چیزی را پیدا می کنیم، هنوز از خاک جدایش نکرده ایم از هم می پاشد. تنها استخوان ها که از کلسیم هستند باقی مانده اند.»

مابقی اجساد سربازان گمنام در گورستانهای کوچک در میان جنگل همراه با نشانه های نظامی و ادای مراسم مذهبی ارتدوکس دفن می شود.

تقریبا هر یک از داوطلبانی که در این جستجو شرکت کرده اند داستان مشابهی را برای یکدیگر تعریف می کنند. هر کدامشان پدر بزرگش در جنگ کشته شده و یا مفقود گشته است. برای بسیاری از روسها جنگ جهانی دوم با پیدا کردن تمامی این سربازان کشته شده پایان می پذیرد. پس از حدود هفتاد سال، سایه جنگ جهانی دوم همچنان بر زندگی مردم بسیاری از روسیه سایه افکنده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین: برای نخستین‌بار بمب‌افکن راهبردی روسیه را سرنگون کردیم

اولین مصاحبه یولیا ناوالنایا همسر الکسی ناوالنی؛ از چگونگی شنیدن خبر مرگ او تا انتقاد از غرب

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید