نرگس محمدی بازداشت شد

نرگس محمدی بازداشت شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ماموران دادستانی تهران، بامداد سه شنبه نرگس محمدی، روزنامه نگار و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر را بازداشت کردند.

به گزارش وبسایت کلمه، گوهر عشقی مادر ستار بهشتی در زمان بازداشت در منزل نرگس محمدی بوده است.

جلسه رسیدگی به پرونده خانم محمدی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی روز یکشنبه در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد اما محاکمه با درخواست وقت وکلای متهم برای مطالعه پرونده تجدید شده است.

ماموران دادستانی گفته‌اند که خانم محمدی را برای «اجرای حکم» بازداشت می‌کنند.

نرگس محمدی در سال ۱۳۸۹ به اتهام‌های مشابه بازداشت و در دادگاه انقلاب به ۱۱ سال زندان محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر، حکم حبس وی را به ۶ سال کاهش داد. این فعال حقوق بشر از اردیبهشت سال ۱۳۹۱ برای اجرای رای دادگاه ابتدا به زندان اوین و سپس به زندان زنجان منتقل شد؛ با این حال پس از ۳ ماه و در پی تشدید بیماری، در مرداد‌‌ همان سال به دلیل «ناتوانی از تحمل کیفر» آزاد شد.

با توجه به در جریان بودن پرونده جدید و اظهارات ماموران دادستانی، این احتمال وجود دارد که بازداشت خانم محمدی برای ادامه اجرای حکم قبلی صورت گرفته باشد.

واکنش شیرین عبادی

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلحِ سال ۲۰۰۳، با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران، از وی خواست تا تمام توان و امکانات خود را برای آزادی نرگس محمدی به کارگیرد.

خانم عبادی در این نامه با اشاره به آزادی نرگس محمدی با وثیقه ششصد میلیون تومانی به دلیل بیماری، توجیه بازداشت وی برای اجرای حکم را بی اساس دانسته و همچنین بازداشت وی را برای پرونده مفتوح فعلی، غیرقانونی توصیف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد