عربستان سعودی ادعای رسانه ها مبنی بر استقرار سربازانش در یمن را انکار می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عربستان سعودی ادعای رسانه ها مبنی بر استقرار سربازانش در یمن را انکار می کند

درگیریها در یمن همچنان ادامه دارد و رسانه های یمنی می گویند نیروهای ائتلاف کشورهای عربی در یمن سرباز پیاده کرده اند.

گزارشها حاکی از آن است که شماری از سربازان نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی وارد بندر عدن دومین شهر مهم کشور شده اند. عربستان سعودی استقرار سربازان در یمن را انکار می کند.

همزمان یکشنبه، دیدبان حقوق بشر خبر داده است که نیروهای ائتلاف عربی که یمن را بمباران می کنند در حملات هفته های اخیر خود از بمبهای خوشه ای که کنوانسیونهای سازمان ملل را نقض می کند استفاده کرده اند.

بنا به اعلام سازمان غیر دولتی دیدبان حقوق بشر، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از بمب خوشه ای در مقابله با شورشیان حوثی در یمن استفده کرده است.

شواهدی در دست است که نشان می دهد این سلاح طی چند هفته اخیر یعنی از نیمه ماه آوریل به بعد در روستاهای استان صعده واقع در شمال غربی یمن واقع در نزدیکی مرز عربستان سعودی به کار رفته است.

استفاده از بمب های خوشه ای بنا بر پیمانی که سال ۲۰۰۸ توسط ۱۱۶ کشور به تصویب رسیده ممنوع اعلام شده است. کاربرد این سلاح آسیب هایی بسیار خطرناک و طولانی مدت برای غیر نظامیان دربر دارد. دولت های عربستان سعودی، یمن و آمریکا این پیمان را امضا نکرده اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید شواهد معتبری از جمله عکس ها و ویدیوهای مختلف از منطقه در دست است که این مسئله را تایید می کند.