Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طبقه کم درآمد بریتانیا تعیین کننده سرنوشت انتخابات

طبقه کم درآمد بریتانیا تعیین کننده سرنوشت انتخابات
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی کاهش درآمد، افزایش اجاره، بالا رفتن هزینه های دانشگاهی و زندگی، قشر متوسط و کم درآمد بریتانیا را دچار مشکل کرده است. این وضعیت از یک سو

آگهی

گزارش تفصیلی

کاهش درآمد، افزایش اجاره، بالا رفتن هزینه های دانشگاهی و زندگی، قشر متوسط و کم درآمد بریتانیا را دچار مشکل کرده است. این وضعیت از یک سو معلول بحران و ریاضت اقتصادی است و از سوی دیگر معلول جهانی شدنی که نیروی کار را وادار به تولید ثروت برای کسانی کرده است که در راس هرم اجتماعی قرار دارند و مانع صعود طبقه متوسط به سطوح بالایی جامعه می شوند. حذف طبقه متوسط از عرصه تاثیرگذاری اجتماعی، باعث انشعاب های سیاسی بیشتری در بریتانیا خواهد شد.

جوانا گیل، خبرنگار یورونیوز در لندن در خصوص وضعیت اقتصادی می گوید: «با نگاهی به وضعیت اقتصادی متوجه می شویم که بریتانیا در حال گذر از بحران است. ولی با نگاه کردن به لایه های پنهان جامعه، تصویری متفاوت به دست می آید. طبقه متوسط زیر فشار اقتصادی است و خانواده ها به سختی از عهده مخارج بر می آیند.»

بر اساس آمار تازه، خانواده ها بیش از پیش به مراکز توزیع رایگان غذا روی می آورند. بیش از ۴۰۰ مرکز توزیع غذای رایگان در بریتانیا وجود دارد. تعداد افرادی که از این مراکز بهره می برند در سال گذشته به بیش از یک میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل ۱۹ درصد افزایش داشته است.

در یکی از این مراکز، یک مرد بی خانمان می گوید: «تعداد افرادی که از این مراکز استفاده می کنند وحشتناک است. اکنون دیگر تنها افرادی چون من از این مراکز استفاده نمی کنند. آدمهایی هستند که شغل دارند و به اینجا می آیند. دولت تنها مالیات می گیرد و حقوق ها را افزایش نمی دهد.»

قشر جوان نیز از بحرانهای اقتصادی در امان نیست. به دلیل بالا رفتن هزینه های تحصیل، کیفیت زندگی جوانان نسبت به نسل گذشته متفاوت است.

یک جوان که بخاطر تحصیل در دانشگاه مجبور به گرفتن وام هنگفتی شده است گفت: «من به دنبال یک درآمد بالا نیستم. من بدهکارم و این بدهی با من تقریبا همیشه خواهد ماند. می توان گفت که یک مالیات اضافیست که باید آنرا بپردازم و از درآمد آینده ام کم خواهد شد. این خیلی ناراحت کننده است. ولی خوب، این بدهی بخشی از زندگی من خواهد بود.»

پایین آمدن کیفیت زندگی، بالا رفتن مخارج و وابستگی به کارفرما، وضعیت بی ثباتی را برای افراد با درآمد متوسط و پایین در بریتانیا ایجاد کرده است. «دیوید بویل»، نویسنده کتاب «چه کسی طبقه متوسط را کشته است؟» این وضعیت را یک فاجعه بزرگ برای جامعه و حوزه سیاست می داند.

این نویسنده در مورد اهمیت جایگاه طبقه متوسط گفت: «هنگامیکه طبقه متوسط ناامید می شود، شاهد نوع منحرف شده گرایشهای سیاسی خواهید بود که مسالمت آمیز نیستند. شما شاهد گرایشهای راست و چپ افراطی در اروپا هستید. اگر تلاش جمعی برای یافتن راه حل میانه ثمربخش نباشد افراط گرایی ها بروز خواهد کرد.»

از آنجا که جامعه بریتانیا شاهد افزایش روز افزون طبقه متوسط است، انتخابات روز هفتم مه در بریتانیا می تواند انتخاباتی برای تعیین نوع توزیع ثروت در جامعه بریتانیا در نظر گرفته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شاهزاده ویلیام میزبان جشن تابستانی سلطنتی در کاخ باکینگهام

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش