اعدام هشت قاچاقچی مواد مخدر در اندونزی خشم استرالیا و برزیل را برانگیخت

اعدام هشت قاچاقچی مواد مخدر در اندونزی خشم استرالیا و برزیل را برانگیخت
نگارش از Euronews

اعدام هشت قاچاقچی مواد مخدر در اندونزی واکنش و انتقاد استرالیا و برزیل را بهمراه داشت. برغم درخواست های مکرر بین المللی، جاکارتا در نخستین ساعات

اعدام هشت قاچاقچی مواد مخدر در اندونزی واکنش و انتقاد استرالیا و برزیل را بهمراه داشت.

برغم درخواست های مکرر بین المللی، جاکارتا در نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه یک اندونزیایی، چهار نیجریه ای، دو استرالیایی و یک برزیلی را به اتهام قاچاق مواد مخدر به جوخه آتش سپرد.

کانبرا پیشتر با انتقاد از نحوه محاکمه متهمان استرالیایی خواستار به تعویق انداختن اجرای حکم آنها شده بود. درخواستی که بی پاسخ ماند و استرالیا نیز در واکنش به این اقدام سفیرش را از جاکارتا فراخواند.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا با انتقاد از این اقدام اندونزی گفت: «این اعدام ها بیرحمانه و غیرضروری هستند. بیرحمانه به این دلیل که اندرو چان و میوران سوکوماران قبل از آنکه اعدام شوند یک دهه را در زندان گذراندند. و غیرضروری به این دلیل که هر دو جوان استرالیایی در زندان کاملا بازپروری شده بودند.»

برزیل نیز در واکنش به این اقدام در حال تجدید نظر در مناسبات خود با اندونزی است.

برخی تحلیلگران احتمال می دهند که اقدام اخیر اندونزی بر مناسبات تجاری و اقتصادی این کشور با استرالیا و برزیل سایه افکند.

از سوی دیگر حکم اعدام مری جین فیستا ولوسو، زن فیلیپینی در آخرین دقایق اجرا نشد و به تعویق افتاد. در پی آن بسیاری از فعالان مدنی با تجمع در برابر سفارت اندونزی در مانیل از این تصمیم غیرمنتظره استقبال کردند.

مطالب مرتبط