Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگاهی به بحران قبرس در گفتگو با رهبر جدید ترک نشینان قبرس

نگاهی به بحران قبرس در گفتگو با رهبر جدید ترک نشینان قبرس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخاب مصطفی اکینجی به ریاست حکومت خودخوانده ترکهای شمال قبرس بسیاری را به پایان بحرانی چهال ساله در این جزیره امیدوار کرده است. رهبر کنونی ترک

آگهی

انتخاب مصطفی اکینجی به ریاست حکومت خودخوانده ترکهای شمال قبرس بسیاری را به پایان بحرانی چهال ساله در این جزیره امیدوار کرده است.

رهبر کنونی ترک نشینان قبرس در جریان نطقهای انتخاباتی بارها از وحدت دو بخش یونانی و ترک نشین جزیره سخن به میان آورد. این در حالی است که از زمان اشغال بخش شمالی قبرس توسط ترکیه تاکنون، تلاشهای بین المللی برای ایجاد وحدت بین دو بخش و یک حکومت فدرالی بی نتیجه بوده است.

استقلال قبرس از بریتانیا در سال ۱۹۶۰ به رسمیت شناخته شد. آرامش دوران پسااستعماری زمانی بیش دوام نیافت. قوم ستیزی ملی گرایان افراطی یونانی در این جزیره منجر به بروز کشتار و درگیری بین ترکها و یونانیان شد.

نظامیان یونانی در سال ۱۹۷۴ موجبات یک کودتا نظامی را در قبرس فراهم کردند. ترکیه به بهانه حمایت از ترکهای قبرس شمال قبرس این جزیره را اشغال کرد. در جریان این عملیات که فقط دو روز به درازا کشید ۳۸ درصد کل مساحت جزیره تحت کنترل دولت آنکارا قرار گرفت و زمانی که دیکتاتوری ژنرال ها در آتن سقوط کرد، مقامات ترکیه حاضر نشدند نیروهای خود را از قبرس خارج کنند.

از آن زمان تاکنون این جزیره به دو بخش شمال و جنوب تقسیم شده است؛ جمهوری قبرس در جنوب جزیره که جمعیتی اکثرا یونانی زبان دارد و جمهوری خودخوانده ای در شمال که در جهان فقط توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است.

ترکیه سالانه حدود ۹۰۰ میلیون یورو به این منطقه کمک مالی می کند. آنکارا در سال های اخیر با اعمال سرمایه گذاری های اقتصادی قابل توجه سعی داشته بر نفوذ سیاسی خود در این منطقه بیافزاید.

وانگهی، اکنون پس از گذشته بیش از چهل سال، مداخله ترکیه در مسایل قبرس و مناقشه با جامعه جهانی در مورد تمایمت ارضی این جزیره خار پای حاکمان آنکارا و سد راه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شده است.

مقامات ترکیه، هرچند همواره به دنبال تقویت موقعیت خود در شمال قبرس هستند، تاکید دارند که خواستار حصول یک توافق برای پیوستن دو بخش به یکدیگر نیز هستند. این در حالی است که در سال های اخیر، مذاکراتی بین مقامات دو بخش صورت گرفته است ولی اختلاف نظرها همچنان پا بر جاست. خروج نیروهای نظامی و اتباع ترک از قسمت شمال، بازگشت پناهجویان یونانی و ترک زبان و در نهایت نحوه تقسیم قدرت سیاسی از جمله مهم ترین مسایل مورد مناقشه است.

بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در ترکیه، در گفتگوی اختصاصی با مصطفی اکینجی نظر او را در مورد آینده قبرس جویا شده است.

یورونیوز: آقای مصطفی اکینجی موفقیت تان را در انتخابات ریاست جمهوری قبرس ترک نشین تبریک می گویم. همه می دانند که قبرس با مشکلات بزرگی رو به روست. شما چه راه حل هایی برای این مشکلات دارید و چه تغییراتی را در نظر دارید؟

مصطفی اکینجی: همانطور که پیش تر هم گفته ام من سیاست اعتمادسازی را برای یافتن راه حلی سیاسی دنبال خواهم کرد. مساله قبرس هم داخلی و هم بین المللی است و من در مسایل داخلی و همچنین در روابط مان با ترکیه نگاه و نگرشی متفاوت را نمایندگی می کنم. من رئیس جمهوری خواهم بود که در دعواها و مسایل حزبی دخالت نخواهد کرد و بر مشکلات مردم متمرکز خواهد شد. مستقل و بی طرف رفتار خواهم کرد، حد و حدودام را با همه جریان ها و طرف ها حفظ خواهم کرد و همزمان با همه آنها کار و مذاکره خواهم کرد.

یورونیوز: بخش یونانی قبرس نیز از انتخاب شما استقبال کردند. پیام شما برای آنها چیست؟

مصطفی اکینجی: بعد از حمله سال ۱۹۷۴ من شهردار نیکوزیا شدم و نخستین پروژه همکاری دو جانبه را در جزیره طرح ریزی و آماده کردم. مرکز شهر نیکوزیا از کمبود آب در مضیقه بود. با اجرای آن پروژه، مشکل آب بر طرف شد، سامانه آب رسانی شهر بهبود یافت و تقویت شد و شهر توسعه یافت. در نتیجه شهروندان یونانی قبرس می دانند که من مایلم که یونانیان و ترکهای قبرس برای بهبود جامعه شان با یکدیگر همکاری کنند. آنها می دانند که من نه تنها از حقوق مردم ام دفاع می کنم، بلکه برای بهبود وضعیت هر دو گروه تلاش خواهم کرد. مساله قبرس نزدیک به یک قرن است که همچنان پا بر جا است. من امیدوارم که با همکاری رهبران قبرس یونانی بتوانیم قبرسی را به نسل های آینده بسپاریم که برای همه ساکنان جزیره نیکی و خوبی به همراه بیاورد و نه اینکه یادآور بدی و غم گذشته باشد. امید من به نسل های آینده است. این جزیره ۹ هزار متر مربع مساحت دارد و این دو اقلیت قومی باید آن را به طور عادلانه و درست با یکدیگر تقسیم کنند.

یورونیوز: در طول کارزار انتخاباتی، اظهاراتی مطرح شد که نگرانی هایی را در ترکیه بر انگیخت. نظرتان در این مورد چیست؟

مصطفی اکینجی: من نشانی از این نگرانی ها ندیده و شنیده ام. مقامات دولتی ترکیه همانطور که باید رفتار کردند. آنها به طور علنی در جریان انتخابات دخالت نکردند. نکته ای که در تاریخ معاصر ما نایابد است. رهبر فقد ترک نشینان قبرس، رئوف دنکتاش، می گفت که «هیچ نامزدی نمی تواند بر خلاف میل ترکیه در انتخابات پیروز شود». او حق داشت و درست می گفت. اما آن دوران دیگر به سر آمده است. در دوران جدید، ترکیه و جامعه جهانی باید این حقیقت را بپذیرند که منتخب مردم شایسته ترین شخص برای حکومت بر آن مردم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد

قبرس در عملیات مشترک با موساد ۲ ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل تجار اسرائيلی بازداشت کرد

جمهوری خودخوانده قبرس شمالی در واکنش به ادعای موساد علیه ایران: بی‌اساس و شرارت‌بار است