Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فعالان مدنی در کابل خواهان سرعت رسیدگی به پرونده قتل فرخنده شدند

فعالان مدنی در کابل خواهان سرعت رسیدگی به پرونده قتل فرخنده شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فعالان جامعه مدنی افغانستان بعد از گذشت چهل روز از قتل فرخنده در محل حادثه (زیارتگاه شاه دو شمشیره) گرد هم امدند و یک صدا مظلومیت فرخنده را فریاد زدند.

در این مراسم یک تاتر خیابانی نیز توسط هنر پیشه مشهور افغان خانم لینا علم به اجرا درآمد که در این نمایش وی نقش فرخنده و تعدادی از مردان نیز نقش مردان خشمگین حادثه قتل فرخنده را بازی کردند.

خانم علم هدف اصلی نمایش امروز خویش را تداعی حادثه آن روز دانست تا ذهن‌های فراموش کار جامعه را بار دیگر به سمت جنایت هولناک فرخنده بکشاند.

وی در این باره افزود: با گذشت چهل روز از این رویداد غیر انسانی، حکومت هیچ اقدام جدی در راستای محاکمه عاملان این قضیه نداشته‌اند و این بی‌تفاوتی برای هیچ فرد این جامعه قابل قبول نیست و اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد مردم با خشم بیشتر به خیابان‌ها خواهند ریخت.

در این مراسم معترضان تنها به خشونت وارده بر فرخنده اشاره نکردند بلکه آنان ازبی کفایتی دولت نیز انتقاد کرده و خواستار برکناری فرمانده پلیس کابل شدند.

دیانا ثاقب فعال مدنی که در این محفل حضور داشت به رسانه‌ها گفت که چهل روز از رویداد غیر قانونی و محکمه صحرایی فرخنده گذشته است ولی تا هنوز نقشه زیادی از این پرونده تاریک و پنهان است.

به باور انان و با در نظر داشت تصاویر ضبط شده از روز حادثه پلیس شهر کابل در نجات فرخنده هیج اقدامی از خود نشان نداده و تنها نظاره گر خشونت مردان بر فرخنده بوده‌ است.

در این مظاهره اشتراک کنندگان با سردادن شعار‌هایی چون (ما همه فرخنده‌ایم)، (حمایت از جنایت، جنایت است جنایت) خشم خود را نسبت به فاجعه قتل فرخنده نشان دادند.

فرخنده دختر جوانی که چهل روز پیش در اخرین روز سال ۱۳۹۳ و پس از انکه از سوی یک تن از ملا‌های تعویذ نویس متهم به اتش زدن قرآن شد، توسط شماری از شهروندان خشمگین و متعصب با بی‌رحمی کشته و پس از ان جسد‌ش به اتش کشیده شد.

در رابطه با این حادثه حکومت چهل و هشت تن از عاملان را به شمول افراد پلیس بازداشت و چند روز پیش نیز شخصی که با ماشین‌اش از روی پیکر نیمه جان فرخنده عبور کرده بود را در یکی از ولایت‌های هم جوار کابل دستگیر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد

کمیسیون حقوق بشر فرانسه: موارد نژادپرستی در کشور شدیدا افزایش یافته است