واکنش تهران به پایان عملیات «طوفان قاطع»: نقش بزرگ ایران در توقف حملات

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش تهران به پایان عملیات «طوفان قاطع»: نقش بزرگ ایران در توقف حملات

خبر توقف حملات هوایی نیروهای ائتلافِ عربی به رهبری عربستان سعودی علیه شبه نظامیان حوثی و متحدانشان در یمن با واکنش عمدتا مثبت مقام‌های ایران همراه بود.

«نقش مهم ایران در پایان حملات هوایی»

حسن امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، با انتقاد از عملیات نظامی عربستان و متحدانش در یمن، بمباران‌های هوایی ائتلاف عربی را مسبب تخریب زیر ساخت‌های این کشور، کشتار غیرنظامیان و زمینه‌ای برای گسترش گروه‌های تکفیری و تروریستی دانست.

آقای عبداللهیان با مهم توصیف کردن نقش تهران در پایان حملات هوایی در یمن گفت: «مجموعه تلاش‌ها و رایزنی‌های دیپلماتیک ما که جزئیات آن را در فرصتی دیگر بیان خواهیم کرد، منجر به وقوع این اتفاق و توقف عملیات نظامی علیه یمن شد.»
این مقام وزارت امور خارجه ایران همچنین از انتقال مجروحان یمنی به ایران برای مداوا و ارسال کمک‌های بشردوستانه ایران به یمن خبر داد.

عملیات بدون دستآورد

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در نطق پیش از دستور روز چهارشنبه خود، عملیات ۲۷ روزه عربستان و متحدانش در یمن را بی‌نتیجه توصیف کرد و تنها دستآورد آن را کشته شدن بیش از هزار نفر از شهروندان این کشور دانست. رئیس مجلس ایران، توجیه عربستان و متحدانش مبنی بر وجود زرادخانه غنی موشک‌های اسکاد یمن را برای مداخله نظامی در این کشور بی‌اساس توصیف کرد. آقای لاریجانی همچنین با انتقاد از طرح عربستان برای آغاز عملیات موسوم به «بازگرداندن امید» گفت: «به نظر می‌رسد یک مرحله را جا انداخته‌اند و آن مرحله بازسازی روحی و روانی دولت سعودی در این شکست مفتضحانه است.»

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، حوثی‌های یمن را پیروز این جنگ ۲۷ روزه دانست.

نقشه راه ایران برای عبور از بحران

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران هم با تاکید بر نقش پررنگ ایران در توقف حملات هوایی عربستان به یمن گفت: «ما مخالف هرگونه دخالت خارجی هستیم و هر آنچه هست، سرنوشت مردم یمن باید به دست خود یمنی‌ها شکل بگیرد و دخالت خارجی نمی‌تواند عواقب خوبی برای مردم یمن داشته باشد. بر همین اساس گفتگو بین احزاب و گروه‌های یمنی را دنبال و تشویق می‌کنیم و آماده هستیم در این مسیر کمک کنیم تا یک دولت فراگیر در یمن بر اوضاع مسلط شود و روال دولت و حکومت در یمن شکل طبیعی خود را پیدا کند.»