همدردی دولت ترکیه با ارامنه درباره کشتار ۱۹۱۵

همدردی دولت ترکیه با ارامنه درباره کشتار ۱۹۱۵
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احمد داوداوغلو، نخست وزیر ترکیه با ارامنه درباره کشته شدن شماری از اجدادشان در دوران امپراطوری عثمانی ابراز همدردی کرد. آقای داوداوغلو با انتشار

آگهی

احمد داوداوغلو، نخست وزیر ترکیه با ارامنه درباره کشته شدن شماری از اجدادشان در دوران امپراطوری عثمانی ابراز همدردی کرد.

آقای داوداوغلو با انتشار بیانیه ای رسمی و همزمان با صدمین سالگرد کشتار ارامنه از نصب شدن یک بنای یادبود در شهر استانبول در روز جمعه ۲۴ آوریل خبر داد.

همچنین بولنت آرنچ، سخنگوی دولت رجب طیب اردوغان گفت: «یاد ارامنه عثمانی را که جان باختند گرامی می داریم و همدردی خود را با نوه های آنان ابراز می کنیم. این یک وظیفه انسانی و تاریخی برای ترکیه است تا یاد و میراث فرهنگی ارامنه عثمانی را گرامی بدارد.»

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان نیز به تازگی از کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول و طی سال های ۱۹۱۵ و ۱۹۱۶میلادی به عنوان «نسل کشی» یاد کرده است.

محمد گورمز، رئیس هیات مدیره نهاد امور مذهبی در ترکیه درخصوص این واقعه بحث برانگیز تاریخی می گوید: «رهبران مذهبی این کشور باید رنج صدها سال پیش را رها کنند و به چنین رویدادهایی توجه داشته باشند. من انتقاد نمی کنم ولی آنها باید به دقت تاریخ را بخوانند. آنان نباید تحت نفوذ گروه های فشار سیاسی اقدام کنند.»

نخست وزیر ترکیه در بیانیه اش آورده است که «در این کشور تمامی نظرات آزادانه ابراز و بررسی می شود». دولت ترکیه همچنان اتهام «نسل کشی» ارامنه را به دست سربازان عثمانی نپذیرفته است. علاوه بر دولت ترکیه که «نسل کشی» عثمانی را نمی پذیرد، برخی مورخان ترک نیز در این کشور می گویند که باید پژوهشگران و دولت ارمنستان تمامی مدارک و شواهد تاریخی را بی طرفانه بررسی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قطعنامه «عوام‌فریبانه و اسلام‌هراسانه» پارلمان اروپا درباره قره‌ باغ را محکوم کرد

ارامنه: مصیبت‌هایی که بر ما در قره‌باغ رفت و می‌رود «نسل‌کشی جدیدی» است که جهان تنها نظاره‌گر آن است

فرانسه در واکنش به اظهارات الهام علی‌اف: پاریس به تمامیت ارضی ارمنستان متعهد است