ظریف خواستار همکاری با استرالیا برای بهبود وضعیت پناهجویان ایرانی شد

ظریف خواستار همکاری با استرالیا برای بهبود وضعیت پناهجویان ایرانی شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جولیا بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا روز شنبه در تهران با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری ایران دیدار و گفتگو کرد.

آگهی

این نخستین سفر بلندپایه ترین مقام دیپلماتیک استرالیا به تهران طی ده سال گذشته است.

وزرای امور خارجه ایران و استرالیا، در یک کنفرانس خبری مشترک به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند.

بنا به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف ضمن اشاره به وضعیت پناهجویان ایرانی در استرالیا، با نگران کننده خواندن فعالیت گروه های قاچاق انسان گفته است: «امیدوارم با ادامه همکاری ها و تعاملات و تبادل های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین ایران و استرالیا بتوانیم زمینه را برای بهبود وضعیت پناهجویان و جلوگیری از سوءاستفاده قاچاقچیان از این افراد فراهم کنیم.»

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا، هفته گذشته از ایران خواسته بود تا شهروندانی که درخواست پناهندگیشان از سوی استرالیا رد شده است را یپذیرد.

دولت استرالیا در سال های اخیر سیاست های سختگیرانه ای را در قبال پناهجویان درپیش گرفته است. این کشور بسیاری از مهاجران غیرقانونی که عمدتا از راه دریا خود را به سواحل استرالیا رسانده اند، در اردوگاه هایی در جزایر اقیانوس آرام نگهداری می کند.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه حدود بیست درصد از ۱۸۴۸مهاجر کمپ های استرالیا و بیشتر پناهجویان کمپ های جزایر نائورا و پاپوآ گینه نو از اتباع ایران هستند.

در ماه های گذشته، شماری از پناهجویان ایرانی در راه رسیدن به استرالیا در اقیانوس آرام غرق شدند.

گزینه نظامی روی میز نیست

وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات مقام های آمریکایی مبنی بر این که درباره ایران گزینه نظامی کماکان روی میز است گفت: «ترک عادت موجب مرض است. همواره گفته ام که گزینه نظامی علیه ایران کارآیی ندارد و بهتر است این حرف ها را نزنند؛ البته معتقدم این گزینه اصلا روی میز وجود ندارد.»

ایران به حاکمیت عراق احترام می گذارد

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره نقش ایران در آموزش و پشتیبانی از گروه های مسلح شیعه گفت: «مبارزه با داعش و تروریسم در عراق باید توسط دولت عراق مدیریت شود و به نظر دولت عراق احترام می گذاریم.»

آگهی

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در باره حضور علنی قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در عملیات ارتش عراق برای مبارزه با داعش گقته بود که «مطمئنا فکر بدی بوده است.» آقای عبادی همچنین از ایران خواسته بود تا به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارد.

بنا به گزارش ها، مساله عضویت اتباع کشورهای غربی و از جمله شهروندان استرالیایی در میان پیکارجویان داعش و راه های مقابله با تروریسم، از دیگر محورهای مذاکرات میان وزرای امور خارجه ایران و استرالیا بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است