Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چهل سال از جنایات دیکتاتوری خمرهای سرخ در کامبوج گذشت

چهل سال از جنایات دیکتاتوری خمرهای سرخ در کامبوج گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با چهلمین سالگرد تاسیس دیکتاتوری خمرهای سرخ در کامبوج، مراسم گرامیداشت نزدیک به دو میلیون نفر از قربانیان جنایات این رژیم در شهر پنوم پن و در

آگهی

همزمان با چهلمین سالگرد تاسیس دیکتاتوری خمرهای سرخ در کامبوج، مراسم گرامیداشت نزدیک به دو میلیون نفر از قربانیان جنایات این رژیم در شهر پنوم پن و در محل یادبود جان باختگان برگزار شد. در طول ۴ سال حکومت کمونیستی خمرهای سرخ در این کشور، نزدیک به ۲۱ درصد از جمعیت آن زمان کامبوج توسط این دیکتاتوری به قتل رسیدند.

سام رینسی، رهبر اپوزیسیون و حزب نجات ملی این کشور در حاشیۀ این مراسم گفت: «همه ساله در اینجا به قدرتمندان یادآوری می کنیم که از ادامۀ دادگاه خمرهای سرخ حمایت کنند و به هیچ شکل مانع روند رسیدگی قضایی نشوند تا عدالت در مورد خمرها اجرا شود.»

رژیم کمونیستی خمرهای سرخ توسط پول پوت که از او با عنوان برادر شمارۀ یک نام می بردند، در سال ۱۹۷۵ در کامبوج تاسیس شد. این رژیم در طول پنج حکومت دیکتاتوری در این کشور، متاثر از نگرش مائوییستی، با اعمال سیاست های اشتراک گذاری و کار اجباری، فقر را در کشور حاکم کرد. شکنجه و قتل مخالفان از ابزارهایی بود که رژیم کمونیستی کامبوج طی ۴ سال حکومت خود به اجرا گذاشت. پاکسازی قومی و مذهبی از جمله اقدامات این رژیم دیکتاتوری بود.

این دیکتاتوری در سال ۱۹۷۹ و با حملۀ ارتش ویتنام ساقط شد. گورهای دسته جمعی کشف شده در سالهای بعد از سقوط خمرهای سرخ نشان از وسعت جنایات در این کشور دارد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات رهبران دیکتاتوری سابق کامبوج از سال ۲۰۰۶ کار خود را آغاز کرده است. پل پوت یا برادر شمارۀ یک در سال ۱۹۹۸ و پیش از آغاز محاکمات رهبران خمرهای سرخ درگذشت. نوام چئا یا برادر شمارۀ دو از کسانی است که به نسل کشی و جنایت علیه بشریت متهم شده و محاکمۀ وی همراه با تعداد دیگری از مقامات این رژیم دیکتاتوری ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب حاکم کامبوج: در انتخابات پارلمانی پیروز شده‌ایم

«سگ‌های جنگی» چین در رزمایش نظامی با کامبوج

پلیس فیلیپین بیش از هزار قربانی قاچاق انسان را که در اسارت بودند نجات داد