صدها مهاجر طعمه امواج مدیترانه شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
صدها مهاجر طعمه امواج مدیترانه شدند

در کمتر از یک هفته حدود ۱۰ هزار مهاجر غیرقانونی از آبهای دریای مدیترانه نجات داده شده اند. اغلب این مهاجران از فقر و جنگ و درگیری در خاورمیانه و آفریقا می گریزند و مقصدشان چند کشور اروپای غربی است.

قاچاقچیان انسان با اخذ چند هزار دلار از هر مهاجر وجب به وجب فضای قایق ها و شناورها را با مهاجران پر می کنند. مقصد این شناورهای مملو از مهاجر اغلب سواحل ایتالیاست، ساحلی که لزوما پای همه مهاجران به آن نمی رسد.

پائولو جنتیلونی، وزیر امور خارجه ایتالیا در حاشیه نشست گروه هفت در لوبک آلمان، بار دیگر معضل هجوم مهاجران به اروپا را نه فقط مسئله ایتالیا که مشکل کل اروپا خواند و پرداختن به آن را نیز بدون مشارکت تمام کشورهای اتحادیه اروپا ممکن ندانست.

آخرین حادثه تلخ برای مهاجران سه روز پیش و وقتی روی داد که یکی از شناورهای حامل مهاجران واژگون شد. بیش از ۱۰۰ نفر از سرنشینان این شناور نجات داده شدند اما گمان می رود ۴۰۰ مهاجر طعمه امواج دریای مدیترانه شده اند.

قاچاقچیان برخی وقت ها شناورها را در دریای مدیترانه به حال خود رها می کنند، گویی مطمئن هستند که گاردهای ساحلی اروپا نسبت به نجات مهاجران بی تفاوت نخواهند بود.

آنتونیو گوترز، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با اشاره به این حادثه تلخ، بر اهمیت ساز و کاری کارآمدتر برای نجات مهاجران در دریای مدیترانه تاکید و از این که هیچ برنامه نجات موثری جایگزین برنامه ماره نوستروم نشده است ابراز تاسف کرد.

در روزهای آتی بخاطر گرم و مساعد شدن آب و هوا هزاران مهاجر به سواحل ایتالیا هجوم خواهند آورد. آیا برای حل معضل مهاجران غیرقانونی باید درهای اروپا را به روی آنها بست یا گشود، یا در کشورهای مبداء به مسئله مهاجران غیرقانونی پرداخت؟ آیا باید به جنگ و خونریزی پایان داد یا اقتصاد کشورها را بهبود بخشید؟