Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

داعش درصدد تصرف شهر رمادی در عراق است

داعش درصدد تصرف شهر رمادی در عراق است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در حال پیشروی بسمت شهر رمادی در غرب عراق است و تعدادی از روستاهای اطراف این شهر را به تصرف خود درآورده است. روستاهای

آگهی

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در حال پیشروی بسمت شهر رمادی در غرب عراق است و تعدادی از روستاهای اطراف این شهر را به تصرف خود درآورده است. روستاهای ابوقانم، صوفیا و شریعت از جمله روستاهایی هستند که در اختیار داعش قرار گرفته اند.

شهر رمادی که مرکز استان انبار است، در غرب بغداد، پایتخت عراق قرار دارد. گروه دولت اسلامی از بدو گسترش اقدامات نظامی خود در عراق، بخش های مهمی از استان انبار را به تصرف خود درآورده بود. چنانچه داعش بتواند این شهر را در اختیار بگیرد، راه خود را به سوی بغداد باز می کند.

صباح کرهوت، رییس شورای استان انبار از نخست وزیر عراق خواسته است نیروهای بیشتر و تسلیحات نظامی برای حفاظت از شهر رمادی به این منطقه اعزام کند اما افراد مسلح داعش بسرعت در حال پیشروی هستند و صبح روز چهارشنبه، مواضع نظامیان عراق در شمال این شهر را عقب رانده و به دروازه های شمالی رمادی نزدیک تر شده اند.

پیشروی داعش به سوی شهر رمادی بعد از آزادسازی شهر تکریت توسط ارتش و نیروهای مسلح شیعه در عراق از دست نیروهای مسلح این گروه صورت می گیرد. با تصرف شهر رمادی، کنترل کامل استان انبار که مرزهای وسیعی با سوریه دارد بطور کامل در اختیار داعش قرار می گیرد.

همزمان با این درگیری ها، چندین عملیات انفجاری در بغداد بوقوع پیوست که در جریان آن، دست کم ۱۷ نفر کشته و بیش از ۵۵ نفر نیز مجروح شده اند.

روز دوشنبه نیز در نتیجۀ انفجار یک اتومبیل حاوی مواد منفجرۀ جاسازی شده در غرب بغداد، هفت نفر جان خود را از دست دادند. این عملیات در حالی صورت می گیرد که مقررات رفت و آمد شبانه در بغداد بعد از نزدیک به هشت سال به تازگی لغو شد.

پیشروی داعش به سوی شهر رمادی در حالی صورت می گیرد که حیدر عبادی، نخست وزیر عراق برای دیدار با باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا و دریافت پشتیبانی های مالی و نظامی به این کشور سفر کرده است. رییس جمهوری آمریکا در این دیدار با تاکید بر اینکه سرکوب داعش از اولویت های واشنگتن است، از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار کمک برای مقاصد انساندوستانه به دولت عراق خبر داد.

افزایش بمباران مواضع گروه دولت اسلامی و همچنین ارسال سلاح به گروههای نظامی تحت حمایت دولت عراق از دیگر مسائلی است که در گفتگوی رهبران این دو کشور مطرح شده است.

داعش با تصرف بخش عمده ای از عراق و سوریه، تاسیس دولت اسلامی را در این منطقه اعلام کرده و گروههای اسلامگرای دیگری از جمله بوکوحرام نیز با ابوبکر بغدادی که خود را خلیفۀ دولت اسلامی می خواند، بیعت کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستور نخست وزیر عراق برای بازداشت "غارتگران" در تکریت

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد

حملات پهپادی به مقر پیشمرگه‌های کرد؛ اقلیم کردستان شبه‌نظامیان تحت حمایت بغداد را متهم کرد