پوتین ممنوعیت تحویل موشک های اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Sharam Akhavan
پوتین ممنوعیت تحویل موشک های اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرد

رییس جمهوری روسیه با امضای حکمی ممنوعیت تحویل پدافند موشکی اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی ایران را لغو کرد.

ایران و روسیه در سال ۲۰۰۷ میلادی قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری پنج سامانه موشکی اس ۳۰۰ را امضا کردند اما در سال ۲۰۱۰، روسیه به دلیل تصویب قطعنامه تحریم ایران در سازمان ملل متحد، از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرد.

کاخ کرملین اعلام کرد، طبق دستور ولادیمیر پوتین، ممنویت انتقال سامانه اس ۳۰۰ با استفاده از کشتی ها یا هواپیماهای حامل پرچم دولت روسیه لغو شده است.

سامانه موشکی دفاع هوایی اس ۳۰۰ از پیشرفته ترین تسلیحات پدافند موشکی روسیه است. این موشکهای زمین به هوا قادرند در تمامی ارتفاع ها، تا یکصد هدف را رهگیری کرده و به دوازده هدف شلیک کنند. این سامانه با موشک های پاتریوت آمریکایی قابل مقایسه است.

سرگئی شوئیگو وزیر دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد در صورت دریافت چراغ سبز، می تواند سیستم موشکی اس ۳۰۰ را فورا به ایران تحویل دهد.

پس از مذاکرات لوزان و «تفاهم» هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک، مسکو امیدوار است روابط اقتصادی خود با ایران را گسترش دهد.

در این راستا، معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور قرارداد داد و ستد مواد غذایی و تجهیزات به ایران در قبال دریافت نفت خام این کشور را آغاز کرده است.