یادبود قربانیان هولوکاست در مجارستان همزمان با افزایش گرایشات ضد یهودی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یادبود قربانیان هولوکاست در مجارستان همزمان با افزایش گرایشات ضد یهودی

هزاران نفر در بوداپست مجارستان روز یکشنبه در مراسمی به یاد قربانیان هولوکاست و موسوم به «رژه برای زندگی» شرکت کردند.

در این مراسم که به روال هر ساله برگزار شد شرکت کنندگان برای صد ها هزار یهودی مجار که در اردوگاه های نازی ها به اتاق های گاز و کوره های آدم سوزی سپرده شدند ادای احترام کردند.

یکی از بازماندگان هولوکاست که در این مراسم حضور داشت گفت: «من به دو اردوگاه رفته ام. یکی در آشویتز، بیرکنائو و دیگری در داخائو و در هریک حدود چهار ماه بوده ام. من هر ساله در «رژه برای زندگی» شرکت می کنم چراکه فرصتی است برای به یادآوردن اینکه هنوز زنده ام.

رژه امسال در حالی برگزار شد که حزب جوبیک در مجارستان محبوبیت زیادی را به دست آورده است. جوبیک، دومین حزب بزرگ مجارستان اغلب به دارا بودن احساسات ضد یهودی متهم است.

رئیس کنگره جهانی یهودیان ضمن ابراز نگرانی از رشد گرایشات ضد یهودی در اروپا و از جمله مجارستان گفت: «جوبیک در سکوت حزب فیدز و سوسیالیستها جایگاه مهمی را بدست آورده و بازی خطرناکی را شروع کرده است. برای اینکه این حزب خیلی شبیه دیگر احزاب جناح راست است که به محض دستیابی به قدرت همه چیز را عوض کردند.»

آندرئا، هاجاگوز، خبرنگار یورونیوز در بوداپست می گوید: « صدها هزار مجار قربانی هولوکاست بوده اند. از همین رو نتیجه تحقیقات اخیر مبنی بر رشد احساسات یهودی ستیزی در مجارستان و بویژه در بوداپست بزرگترین شهر یهودی نشین کشور، بسیاری را در بهت و حیرت فرو برده است.»