قایقرانی ولوو اوشن ریس، پینگ پنگ قهرمانی بانوان جهان و تغییر قوانین واترپلو

قایقرانی ولوو اوشن ریس، پینگ پنگ قهرمانی بانوان جهان و تغییر قوانین واترپلو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

قهرمانی سوئد در مسابقات کرلینگ قهرمانی جهان

هلیفکس شهر بندری استان اسکوشیا در کانادا میزبان پنجاه و هفتین دوره قهرمانی جهان در رشته کرلینگ مردان بود. سنگهای گرانیت آنقدر روی سطح یخی مسابقه به سوی هدف غلتانده شدند تا در نهایت دو تیم برای تصاحب مدال طلای این مسابقات با یکدیگر رقابت کنند.

نروژ که قهرمان این رشته ورزشی در جهان است امیدوار بود بتواند نخستین کشور اروپایی باشد که در این مسابقات از عنوان خود دفاع می کند اما این تیم سوئد، همسایه شرقی نروژ بود که در نهایت به مقام قهرمانی رسید.

نیکلاس ادین کاپیتان تیم سوئد که با تیمی متفاوت از تیم فعلی در سال ۲۰۱۳ میلادی قهرمان جهان شد، در دور اول با کسب سه امتیاز ارزشمند نروژیهای مدعی قهرمانی را کمی به عقب راند. سپس نوبت به توماس اولرساد کاپیتان نروژ و هم تیمهایش رسید تا در دور دوم ابتدا یک امتیاز و در دور سوم، دو امتیاز دیگر برای خود ذخیره کنند. تیم سوئد که بازی را مساوی می دید دوباره دست به کار شد و با کسب سه امتیاز دیگر در دورهای پنجم و هفتم خود را جلو انداخت در حالی که نروژیها تنها توانستند دو امتیاز دیگر به اندوخته های خود اضافه کنند. با این نتایج تیم قهرمان مشخص شده بود و نروژیها چاره ای جز قبول این شکست نداشتند. اینجا بود که اولرساد کاپیتان نروژ به نشانه قبول شکست در نهمین دور مسابقه سنگ مسابقه را بر روی سطح مخالف قرار داد و باعث خنده تماشاگران و بازیکنان سوئد شد. کاپیتان ادین و یارانش بدین ترتیب پس از قهرمانی اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی دومین عنوان جهانی خود را جشن گرفتند.

قایق ابوظبی فاتح مرحله پنجم مسابقات ولوو اوشن ریس

ولوو اوشن ریس هیجان انگیزترین مسابقات قایقرانی دور دنیا پنجمین مرحله خود را نیز پشت سر گذاشت. در پایان این مرحله که از سواحل نیوزلند تا برزیل امتداد داشت، صدر نشین جدید رده بندی کلی این مسابقات شناخته شد.

پایانی بسیار خوب برای تیم ابوظبی که در پنجمین مرحله از مسابقات قایقرانی ولوو اوشن ریس به مقام نخست رسید. ایان والکر کاپیتان این قایق و هم تیمی هایش مسیر شش هزار و هفتصد و هفتاد و شش مایلی این مرحله را ظرف هجده روز و بیست و سه ساعت و سی دقیقه پیمودند. آنها همچنین با طی کردن مسیر دماغه هورن در طول بیست و چهار ساعت، رکورد جدیدی در این مسابقات از خود به جای گذاشتند. این دومین پیروزی قایق ابوظبی در یکی از مراحل دوازده گانه این مسابقات پس از مرحله نخست بود.

در رده بندی کلی این مسابقات تیم ابوظبی با هفت امتیاز بیشتر بالاتر از تیم چینی دانگ فنگ در صدر قرار دارد. دانگ فنگ در این مرحله به دلیل مشکلات ناشی از شکسته شدن دکل در دماغه هورن از ادامه مسابقات باز ماند. ابوظبی در حالی این مرحله از مسابقات را فتح کرد که حدود نیم ساعت زودتر از کشتی اسپانیایی ماپفری به سواحل ایتاجای رسید. قایق مپ فری و کاپیتان اسپانیایی اش که مرحله چهارم این مسابقات را فتح کرده بود در دور پنجم با ۳۲ دقیقه اختلاف نسبت به ابوظبی دوم شد.

ششمین مرحله از این مسابقات نوزده آوریل در مسیر آبهای آیلند آغاز می شود.

قهرمان جدید شطرنج بانوان جهان

ماریا موزیچوک اوکراینی در مسابقات قهرمانی شطرنج بانوان جهان به مقام نخست رسید. مسابقات قهرمانی جهان در این رشته سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل مشکلات مربوط به میزبانی به امسال موکول و بتازگی در شهر سوچی روسیه برگزار شد. این یعنی قهرمان این دور از مسابقات باید دوباره در همین سال از عنوانش دفاع کند.

پس از سه هفته رقابت سخت و نفس گیر، ماریا موزیچوک به عنوان پانزدهمین قهرمان جهان در این رشته معرفی شد. این شطرنج باز بیست و دو ساله اوکراینی در فینال این دور از مسابقات ناتالیا پوگونینای روسی را شکست داد و به مقام قهرمانی رسید. موزیچوک در فینال یک دست از چهار دست بازی را برد و در سه دست دیگر به نتیجه مساوی رسید تا در نهایت این دیدار را دو و نیم بر یک و نیم به نفع خود خاتمه دهد.

ایفان هو، شطرنج باز مطرح چینی و قهرمان سابق این رشته که در سوچی غایب بود امیدواراست در نوامبر امسال عنوان قهرمانی خود را از شطرنج باز اوکراینی بازپس گیرد.

معرفی یک استعداد منحصربفرد ورزشی در رشته تنیس روی میز

واژه اعجوبه معمولا برای معرفی فردی جوان با قابلیتها و استعدادهای منحصر بفرد به کار می رود. درست مثل میما ایتو که این واژه برازنده اوست.

میما ایتو در حالی که تنها ده سال داشت به عنوان جوانترین فردی شناخته شد که توانست دیداری در مسابقات سطح بالای قهرمانی تنیس روی میز ژاپن را در رده بزرگسالان به نفع خود خاتمه دهد.

مسلما این بالاترین سطح انتظار ایتو نبود. سال گذشته او درحالیکه سیزده سال داشت موفق شد در مسابقات اوپن آلمان به همراه هموطنش میلو هیرانو در قسمت دوبل این مسابقات به مقام نخست برسد. او جوانترین تنیس بازی بود که توانست در یک مسابقه دوبل جهانی به مقام قهرمانی برسد. ایتو به این افتخار هم اکتفا نکرد. آلمان که برای او موفقیت زیادی به همراه آورده بود ماه گذشته نیز به محلی برای کسب یک افتخار دیگر برای او تبدیل شد.

پینگ پنگ باز جوان ژاپنی در حالی که چهارده سال و صد و پنجاه روزه بود در مسابقات اوپن آلمان دوباره خوش درخشید و این بار در قسمت انفرادی پتریسا سولژای آلمانی را در فینال این رقابتها شکست داد و به مقام قهرمانی رسید.

آگهی

او که اکنون در رده پانزده رنکینگ جهانی این رشته قرار دارد اشتهای زیادی برای کسب افتخارات بیشتر دارد. مهمترین هدف ایتو در حال حاضر کسب مدال طلای این رشته در بازیهای المپیک ریو است.

تغییر قوانینِ واترپلو

در برخی از ورزش ها قواعد و مقررات گاهی دستخوش تغییر و تحول می شوند تا مسابقات از جذابیت بیشتری برخوردار شوند. مسابقات واترپلو امسال بطور آزمایشی شاهد یک سری تغییرات در مقررات و قوانین است. تغییراتی که موجی از واکنشها را در استخرها به همراه داشته است.

فینا، فدراسیون جهانی شنا قوانین جدیدی از سال ۲۰۱۵ میلادی در ورزش واترپلو به اجرا گذاشته است. نخستین اقدام برای بالا بردن ضرباهنگ و جذابیت بازی، کم کردن طول زمین واتر پلو از سی متر به بیست و پنج متر بوده است.

مانوئل ایبرن یکی از مسولان فینا می گوید: “بسیار ضروریست که تغییراتی در قوانین بدهیم زیرا در این ورزش با مشکلات زیادی مواجهیم. از جمله کمی تحرک. همه تیم ها بر مالکیت توپ تمرکز می کنند. باید برای بهبود کیفیت بازیها مسیر جدیدی را انتخاب کرد.”

آگهی

فیلیپ پرون بازیکن تیم واترپلوی برزیل معتقد است: “کمی متفاوت شده است. امیدوارم برای تماشاگران جذابتر شده باشد چون سرعت و تحرک بازی بالا رفته. تنها چیزی که مرا نگران می کند این است که ما همیشه در حالت حمله هستیم و این باعث می شود بیشتر در معرض محرومیت و اخراج قرار بگیریم. وقتی سطح بازی خیلی بالا باشد این مسئله اجتناب ناپذیر است.”

با آنکه در مورد ایجاد تغییر و تحول جهت بالا بردن جذابیت و محبوبیت این رشته ورزشی اتفاق نظر وجود دارد اما تغییر اندازه زمین بازی واترپلو با واکنشهای متفاوتی از سوی برخی بازکنان و مربیان همراه بوده است.

تونی آزیودو بازیکن تیم آمریکا نیز می گوید: “برای من این وضعیت خیلی راحت نیست. میدانید من معمولا در وضعیت ضدحمله قرار می گیرم و برای اینکاربه مساحت سی متری عادت کردم. در حال حاضر به نظرم بازی کمی خشن شده است و شنا دیگر به نظر زیاد مهم نیست. بیشتر گرفتن و دفاع کردن اهمیت پیدا کرده. این چیزیست که من تا حالا دیدم.”

کاهش مساحت زمین واترپلو در تهاجمی تر شدن مسابقه نقش داشته است و به نظر می آید از این نظر مفید باشد. در جریان مسابقات بین قاره ای این رشته که در کالیفرنیا برگزار شد شصت و یک گل بیش از دوره قبل از دروازه ها گذشت.

درست یا غلط، این ایده که افزایش تعداد گل به بالا رفتن جذابیت بازی کمک می کند را گذشت زمان نشان خواهد داد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درمان پارکینسون با پینگ پنگ در برلین آلمان

زن ۷۷ ساله بریتانیایی با سفر به دور دنیا با قایق رکورد جدیدی ثبت کرد

ناکامی فوتبال ایران زیر درخشش ۱۱ مدال رنگارنگ