Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

باراک اوباما برای شرکت در اجلاس کاریکوم و پاناما به کارائیب سفر کرد

باراک اوباما برای شرکت در اجلاس کاریکوم و پاناما به کارائیب سفر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست کشورهای حوزۀ کارائیب موسوم به «کاریکوم» روز پنجشنبه وارد کینگستون، پایتخت جاماییکا شد. سفر رییس

آگهی

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست کشورهای حوزۀ کارائیب موسوم به «کاریکوم» روز پنجشنبه وارد کینگستون، پایتخت جاماییکا شد.

سفر رییس جمهوری آمریکا به این کشور، یک روز پیش از آغاز اجلاس دو روزۀ کشورهای آمریکایی صورت می گیرد که قرار است روزهای دهم و یازدهم آوریل در پاناما برگزار شود. این هفتمین اجلاس کشورهای آمریکایی است که برگزار می شود و اهمیت زیادی برای سیاست خارجی کشورهای این قاره دارد.

وی در این سفر که نخستین سفر یک رییس جمهوری آمریکا طی ۳۰ سال گذشته به جاماییکاست، با پورتیا سیمپسون، نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو می کند.

منابع نزدیک به دولت آمریکا می گویند یکی از اهداف باراک اوباما از این سفر و همچنین حضور در هر دو نشست، ارائۀ یک جایگزین برای نفت ونزوئلاست که کشورهای حوزۀ کارائیب به خاطر قیمت ارزان، از مهمترین خریداران آن هستند. ونزوئلا با وجود اینکه خود با بحران اقتصادی و همچنین تحریم روبروست اما علیرغم تقاضای زیاد از سوی کشورهای حوزۀ کارائیب برای نفت ونزوئلا، نفت کمتری به این کشورها می فروشد.

رییس جمهوری آمریکا در سفر یک روزۀ خود به کینگستون، از منزل باب مارلی، خوانندۀ فقید و صاحب نام جاماییکایی که اکنون به یک موزه تبدیل شده است نیز بازدید کرد.

همزمان با این سفر، مخالفان و موافقان سیاست های آمریکا در پاناما تجمعاتی را به طور جداگانه برگزار کردند. برخی از کشورهای حوزۀ کارائیب، اگر چه از نظر جغرافیایی به ایالات متحدۀ آمریکا نزدیک هستند ولی از نقطه نظر سیاسی بعضا روابط پرتنشی با آمریکا دارند که از آنجمله می توان به ونزوئلا و بولیوی اشاره کرد.

روابط این کشور با کوبا نیز نزدیک به پنجاه سال با تنش های زیادی همراه بود و اینک قرار است دوباره از سر گرفته شود. به همین منظور، دو کشور طی ماههای اخیر با اعزام هیات های دیپلماتیک، مذاکرات برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و همچنین بازگشایی سفارتخانه هایشان را آغاز کرده اند. قرار است رائول کاسترو، رهبر کوبا و باراک اوباما نیز در حاشیۀ اجلاس پاناما بر سر همین موضوع، با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا باراک اوباما هنوز از کامالا هریس حمایت نکرده است؟

انصراف از رقابت با ترامپ؛ آیا اوباما بایدن را متقاعد می‌کند؟

معترضان به جنگ غزه مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی با حضور بایدن، اوباما و کلینتون را مختل کردند