اولین واکنش رهبر ایران به تفاهم هسته ای: نه موافقم، نه مخالف

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اولین واکنش رهبر ایران به تفاهم هسته ای: نه موافقم، نه مخالف

یک هفته پس از تفاهم ایران و شش قدرت جهانی برای محدود کردن برنامه های اتمی این کشور در مقابل برداشته شدن تحریمها، علی خامنه ای، رهبر ایران، در اولین واکنش به این تفاهم ، آن را کم اهمیت دانست و تاکید کرد که تضمینی بر حصول توافق نهایی وجود ندارد.

او گفت: “اگر از من بپرسند شما موافقید یا مخالف می می گویم نه موافقم و نه مخالف. آنچه که تاکنون انجام گرفته، نه اصل توافق و مذاکره منتهی به توافق را تضمین می کند و نه محتوای آن را تضمین می کند. حتی تضمین نمی کند که این مذاکرات تا به آخر برسد و به یک توافق منتهی شود.”

در حالی که رهبر و رییس جمهور ایران در اظهارات روز پنجشنبه خود بر برداشته شدن تمام تحریمها از روز اول توافق تاکید داشتند، اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات بر مرحله ای بودن تعلیق تحریمها تاکید کرد و آن را مشروط به بررسی اجرای تعهدات از طرف ایران دانست.

لوران فابیوس ، وزیر خارجه فرانسه هم در واکنش به این اظهارات، ضمن اذعان به اختلاف با ایران بر سر برداشته شدن تحریمها، گفت که سخنان رهبر ایران نشان می دهد که هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد.

گرچه مذاکرات ایران و قدرتهای جهانی می بایست تا دهم تیر ماه، به نتیجه برسد،اما رهبر ایران گفت که اگر کمی بیشتر هم طول بکشد مانعی وجود ندارد.