Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«نژادگرایی» در رفتار پلیس آمریکا

«نژادگرایی» در رفتار پلیس آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سال 2014 را باید سال بالا گرفتن «تنشهای نژاد پرستانه» در ایالات متحده آمریکا دانست آن هم در شرایطی که شش سال از ورود نخستین رییس جمهوری رنگین پوست به

آگهی

سال 2014 را باید سال بالا گرفتن «تنشهای نژاد پرستانه» در ایالات متحده آمریکا دانست آن هم در شرایطی که شش سال از ورود نخستین رییس جمهوری رنگین پوست به کاخ سفید می گذشت.

مورد «فرگوسن» صبر مردم را لبریز کرد. تظاهراتهای متعددی در یکصد و هفتاد شهر آمریکا علیه نگاه نژادگرایانه پلیس به سیاه های این کشور برپا شد که حداقل از دهه 1960 به این سو بی سابقه بوده است.

یک پرستار رنگین پوست و مادر دو نوجوان در این باره می گوید: «نگران دو پسرم هستم. وقتی بزرگتر شوند نمی دانم درباره پلیس باید به آنها چه بگویم. اینکه وقتی دچار مشکل شدند به پلیس زنگ بزنند یا نه برای اینکه گویا پلیس برای حمایت از ما اینجا نیست.»

«عدم اعتماد به پلیس» را باید احساس مشترک جامعه آمریکایی های آفریقایی تبار بویژه بعد از اتفاق هشتم اوت 2014 در شهرک فرگوسن واقع در ایالت میسوری دانست.

مایکل براون، یک نوجوان رنگین پوست و غیرمسلح به ضرب گلوله یک افسر سفید پوست از پای درآمد و لکه تاریک دیگری را برای پلیس آمریکا رقم زد.

کلینتون استانسیل، کشیش کلیسای سنت لوییس که شهرک فرگوسن در حومه آن واقع شده، در این باره می گوید: «این موضوع تنها به فرگوسن مربوط نمی شود و در هر شهر آمریکا قابل مشاهده است. جوانان سیاهپوست در حاشیه قرار داده شده اند و در همه شهرها بصورتی غیرانسانی با آنها برخورد می شود. بنابراین فکر می کنم که مورد فرگوسن و مایک براون همه را حول وضعیت موجود گرد آورد.»

موضوع به سطح فدرال کشیده شد و در نهایت پای کاخ سفید هم به ماجرای فرگوسن باز شد. رییس جمهوری، شخص اریک هولدر، دادستان کل آمریکا را مسئول رسیدگی به این پرونده کرد.

حتی باراک اوباما پذیرفت که آنچه را در فرگوسن اتفاق بوده، نمی توان یک استثنا دانست. او گفت: «باید بپذیریم وضعیت حاکم بر فرگوسن نشان از چالش بزرگتری دارد که ما بعنوان یک ملت همچنان با آن مواجهیم. واقعیت اینست که در بخشهای بسیاری از کشور بی اعتمادی شدیدی میان ضابطان قانون و جامعه رنگین پوست وجود دارد. بخشی از این وضعیت را باید میراث تبعیض نژادی ای دانست که در کشورمان حاکم بوده است.»

با این وجود، هیات منصفه در نوامبر 2014 تصمیم گرفت پلیس سفیدپوست را تحت تعقیب قرار ندهد. دارن ویلسون حتی از اتهام نقض حقوق مدنی هم تبرئه شد.

هر چند گزارش دادستانی در مورد پرونده مایکل براون، بدلیل کمبود شواهد و عدله نتیجه خاصی در بر نداشت ولی به همان گزارش می توان بعنوان سندی دال بر رفتار و اعمال نژادپرستانه پلیس فرگوسن استناد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فعالان مدنی معترضان به قتل یک سیاه پوست به دست پلیس آمریکا را به آرامش فراخواندند

تداوم اعتراض‌ها به جنگ غزه در دانشگاه‌های آمریکا؛ پلیس ۱۰۰ نفر را در بوستون دستگیر کرد

بیش از ۱۳۰ نفر در تحصن حمایت از غزه در محوطه دانشگاه نیویورک دستگیر شدند