Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیشنهاد پوروشنکو؛ همه پرسی برای تمرکززدایی

پیشنهاد پوروشنکو؛ همه پرسی برای تمرکززدایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در دیدار با اعضای کمیسیون بازنگری در قانون اساسی، از موافقت خود برای برگزاری همه پرسی بر سر تمرکز زدایی

آگهی

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در دیدار با اعضای کمیسیون بازنگری در قانون اساسی، از موافقت خود برای برگزاری همه پرسی بر سر تمرکز زدایی در این کشور و استقلال بیشتر استانها خبر داد. این امر یکی از بندهای توافق نامۀ مینسک است که در ماه فوریه میان کی ف و جدایی طلبان به امضا رسید.

رییس جمهوری اوکراین در این دیدار ضمن رد فدرالی کردن اوکراین که روسیه از آن حمایت می کند، گفت: “برای آنهاییکه از فدرالی کردن این کشور سخن می گویند، ما از ابزار همه پرسی استفاده می کنیم. چنانچه اعضای کمیسیون بازنگری قانون اساسی، ضرورت این همه پرسی را احساس می کنند، من هم آمادۀ برگزاری آن در استانهای اوکراین هستم.”

جدایی طلبان هوادار روسیه در استان های دونتسک و لوهانسک در واکنش به این اظهار نظر، با برگزاری همه پرسی دربارۀ تمرکززدایی از کی یف و دادن قدرت بیشتر به استانهای اوکراین مخالفت کردند.

در این نشست، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین نیز با اشاره به اینکه، قانون اساسی جدید باید تمامی استانهای اوکراین را در بر بگیرد، گفت: “قانون اساسی جدید باید با منافع تمامی استانهای اوکراین از شرق تا غرب همخوانی داشته باشد. اگر در بازنگری قانون اساسی از گفتگو با شرق سخن می گوییم، منظورمان تنها گفتگو با نمایندگانی از این منطقه است که به طور قانونی انتخاب شده اند. ما با مجرمان روسی و تروریست ها هیچ سخنی در این باره نداریم.”

جدایی طلبان شرق اوکراین می گویند کمیسیون بازنگری در قانون اساسی را به رسمیت نمی شناسند چرا که هیچ نماینده ای از این گروه به این کمیسیون دعوت نشده است.

از زمان آغاز بحران در شرق اوکراین تاکنون دست کم شش هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین مشکل تابعیت دوگانه را حل می‌کند

محمد مخبر؛ رئیس‌جمهور ۵۰ روز آینده ایران کیست؟ از فسادمالی در بانک پاسارگاد تا تحریم‌های بین‌المللی

شورش‌ در کالدونیای جدید؛ جمهوری آذربایجان، روسیه و چین از جان این قلمرو فرانسه چه می‌خواهند؟