یمن محل رویارویی ایران و ائتلاف سنی منطقه

یمن محل رویارویی ایران و ائتلاف سنی منطقه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهران حمله ائتلاف اعراب به رهبری عربستان به شیعیان حوثی در یمن را محکوم کرد. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس معتقدند ایران با اجرای یک سیاست تهاجمی در پی

آگهی

تهران حمله ائتلاف اعراب به رهبری عربستان به شیعیان حوثی در یمن را محکوم کرد.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس معتقدند ایران با اجرای یک سیاست تهاجمی در پی ایجاد هلال شیعی از صنعا تا بیروت است. این کشورها حمله به شیعیان یمن را موجه می دانند چرا که بر این باورند که گسترش نفوذ حوثی ها در یمن حاصل کمک و حمایت تهران است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، رفتار غرب و به خصوص آمریکا را متناقض می داند و معتقد است معیارهای این کشورها قابل انعطاف است. او می گوید: «آمریکا در اوکراین و یمن معیارهای دوگانه بکار می برد. ما مشخصا نه خواهان شرایط فعلی اوکراین بودیم و نه شرایط یمن.»

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه از نگرانی آنکارا و دیگر کشورهای منطقه از نفوذ روز افزون ایران می گوید، امری که به گفته او «تحمل کردنی نیست».

آقای اردغان می گوید: «ایران باید نیروهایش را از یمن خارج کند. آنها در تلاش برای تسلط بر منطقه هستند، موضوعی که کشورهای زیادی از جمله ترکیه و عربستان را به ستوه آورده است.»

در واکنش به صحبت های آقای اردغان، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران آنکارا را متهم به « ارتکاب اشتباهات استراتژیکی کرد، اشتباهاتی که خسارات جبران ناپذیری بیار آورده است».

در دومین روز عملیات موسوم به «طوفان قاطعیت» جنگنده های ائتلاف اعراب مواضع شیعیان را بمباران کردند. تاکنون کم و بیش چهل نفر بر اثر این حملات جان باختند.

به نقل از العربیه، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان اعلام کرده هرگونه تهدید علیه عربستان با واکنش کشورش روبرو خواهد شد.

مقامات ائتلاف می گویند هنوز حمله زمینی در دستور کار قرار نگرفته است.

کارشناسان معتقدند یکی از نگرانی های جدی کشورهای عربی کنترل تنگه حساس و استراتژیک باب المندب توسط شیعیان است، امری که می تواند اقتصاد مصر و به خصوص عربستان را با مشکل روبرو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یمن؛ میدان جدید جنگ سرد بین ایران و عربستان؟

مهاجمان کنترل یک نفت‌کش مرتبط با اسرائیل را در خلیج عدن به دست گرفتند

حمله حوثی‌ها به اسرائیل؛ برای محور مقاومت و فلسطین یا کسب مشروعیت برای مذاکرات صلح با عربستان؟