Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حضور انبوه رسانه ها در سن لز آلپ و نگاه برخی رسانه ها به این موضوع

حضور انبوه رسانه ها در سن لز آلپ و نگاه برخی رسانه ها به این موضوع
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هزار و پانصد نفر از ساکنان سن لز آلپ در جنوب فرانسه هیچگاه روز بیست و چهارم مارس را فراموش نخواهند کرد. این دهکده کوچک، پس از سقوط هواپیمای جرمن وینگز در کوه های اطراف، شاهد ورود ناگهانی صدها پلیس، ژاندارم، ماموران آتش نشانی، متخصصان زبده و رسمی بود. از سوی دیگر ورود نزدیک به هزار و پانصد خبرنگار از هر سوی جهان برای پوشش خبری این اتفاق ساکنان این دهکده کوچک را غافلگیر کرد.

خبرنگاران با تجهیزات خود در همه جا پراکنده اند و در تلاش برای گزراش گرفتن دمادم از این حادثه هستند. ولی آیا این پوشش خبری وسیع با وجدان کاری یک رسانه همخوانی دارد.

یکی از اهالی در اینباره می گوید: “متوجه این هستم که صد و پنجاه نفر مسافر کشته شده اند. ولی این تعداد خبرنگار در اینجا، فکرش هم مرا دچار وحشت می کند.”

یکی دیگر از ساکنان دهکده می افزاید: “هربار که فاجعه انسانی پیش می آید، رسانه ها پیدایشان می شود. خبر رسانه ای به آدم نمی گوید که در پس این سانحه، چه کسانی چه کارهای نیکی انجام داده اند، چه کسانی در یاری رساندن و نجات نقش داشته اند. روزگار و جامعه اینگونه است.”

اگر برخی خبرگزاریهای فرانسوی به دنبال خبر رسانی به روز و دمادم بوده اند و گاه پا را از حریم خصوصی افراد فراتر گذاشته اند، رسانه های دیگر کشورها به اصول حرفه ای پایبند بوده و حریم خصوصی خانواده ها را احترام می گذارند.

یکی از خبرنگاران شبکه های آلمانی زبان در همین زمینه می گوید: “هنگامی که فردی در جلوی دوربین قرار می گیرد از فضای خصوصی درونش با ما سخن می گوید. گاه ممکن است که کسی بخواهد چیزی را جلوی دوربین بگوید ولی مشخص نیست که آیا من سخنش را پخش خواهم کرد. کسی که یکی از وابستگانش را از دست داده، در وضعیت سختی قرار دارد. وظیفه ما محافظت مردم در برابر گفته های خودشان است.”

این وسواس حرفه ای در کار رسانه را نزد ده ها خبرنگار اسپانیایی نیز شاهد هستیم.

از یکی از خبرنگاران اسپانیایی می پرسم که چگونه در گزارش های خود نظرات خانواده های قربانیان را منعکس می کند؟ آیا بر اساس محدودیتها یا ضابطه خاصی این کار را انجام می دهد؟

“دیروز سیزده خانواده با اتوبوس از بارسلون به اینجا رسیدند. به یک چیز مهم باید احترام گذاشت و آن اینکه این لحظه بسیار سختی برای خانواده های داغدار است. ما باید حریم خصوصی شان را احترام بگذاریم.”

این در حالی است که جستجوی بیشتر حول و حوش هویت کمک خلبان هواپیمای سانحه دیده در جنوب فرانسه همچنان ادامه دارد، رسانه ها نیز به گمانه زنی در این زمینه ادامه می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتیلا پسیانی، بازیگری تجربه‌گرا با سابقه همکاری از پیتر بروک تا بهرام بیضایی

چگونه سریال‌های ترکی قلب‌ها را تسخیر و گردشگری را گسترش می‌دهند؟

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟