عربستان عملیات نظامی علیه حوثی ها را در یمن شروع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عربستان عملیات نظامی علیه حوثی ها را در یمن شروع  کرد

عربستان سعودی برای مقابله با پیشروی شبه نظامیان حوثی در یمن، حملات هوایی علیه مواضع این گروه شیعه را آغاز کرد.

ما هر آنچه لازم باشد برای حفاظت از «دولت مشروع» یمن در برابر خطر شبه نظامیان خارجی انجام خواهیم داد. شبه نظامیانی که می توانند کنترل موشک های بالستیک، تسلیحات سنگین و نیروی هوایی را در اختیار گیرند

این عملیات نظامی با مشارکت ائتلاف متحدان منطقه ای شامل کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و به درخواست عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن و در حمایت از دولت او صورت گرفته است.

عادل بن احمد جبیر، سفیر عربستان در ایالات متحده آمریکا در یک نشست خبری بدون اشاره به جزئیات این عملیات گفت: «ما هر آنچه لازم باشد برای حفاظت از دولت مشروع یمن در برابر خطر شبه نظامیان خارجی انجام خواهیم داد. شبه نظامیانی که می توانند کنترل موشک های بالستیک، تسلیحات سنگین و نیروی هوایی را در اختیار گیرند.»

این عملیات به رهبری عربستان و با حمایت ایالات متحده آمریکا در حالی شروع شده که شبه نظامیان حوثی کنترل پایگاه هوایی «العند» در شصت کیلومتری عدن را در اختیار گرفته و گفته می شود فرودگاه بین المللی عدن را نیز به تصرف خود درآورده اند.

با پیشروی حوثی ها حلقه محاصره بر عدن تنگتر می شود؛ شهری که پس از سقوط صنعا پایتخت به دست حوثی ها در ماه گذشته، آقای هادی به آنجا پناه برد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که رئیس جمهوری یمن از کشور گریخته است، اما نزدیکانش بدون ذکر جزئیات می گویند او به محل امنی منتقل شده است.

عربستان سعودی ایران را متهم به حمایت از شبه نظامیان حوثی کرده است. ایران و این گروه ادعای مذکور را تکذیب می کنند.